Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Kwaśniewski: „Fort Trump“ bude pro Polsko spíše hrozbou než obranou

Kwaśniewski: „Fort Trump“ bude pro Polsko spíše hrozbou než obranou

Pokud se Donald Trump rozhodne restartovat vztahy s Ruskem, pak v Polsku rozhodně nebudou trvalé americké základny, řekl bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski.

Aleksander Kwaśniewski, polský exprezident
5. října 2018 - 03:20

Pokud však nedojde k dohodě mezi Ruskem a USA a Fort Trump se objeví na polském území, tak riziko pro Polsko bude vysoké, protože se stane účastníkem probíhajícího konfliktu ve vztazích mezi oběma velmocemi.

„Trvalá základna amerických vojáků v Polsku by znamenala neustálé konflikty a rozpory v americko-ruských vztazích,“  řekl bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski, v odpovědi na otázku co říká možnosti vybudování základny Fort Trump v Polsku.

„Polsko chce, aby Spojené státy zřídily trvalou vojenskou základnu ve své zemi,“ řekl Andrzej Duda při návštěvě Washingtonu a dodal, že by se mohla jmenovat Fort Trump,“ uvedla Rzeczpospolita.


Andrzej Duda během své návštěvy ve Washingtonu také navrhl sdílet náklady na vytvoření americké vojenské základny na svém území. Ministr zahraničí Jacek Czaputović později uvedl, že jde přibližně o částku 2 miliardy euro.  Američané by měli rozhodnout o návrhu na vytvoření trvalé základny v Polsku na jaře roku 2019.
 
„Máme nyní polský návrh, ale americká reakce je nejasná," zdůraznil Aleksander Kwaśniewski.
 
„Domnívám se, že v případě, že Spojené státy chtějí jednat s Ruskem, tak trvalé základny by pro  Polsko znamenaly značné riziko,“ dodal Kwaśniewski.


Myšlenka trvalých základen byla nedávno kritizována bývalým velitelem amerických sil v Evropě, generálem Ben Hodgesem, který se domnívá, že to může zbytečně zhoršit situaci na kontinentu.


(rp,prvnizpravy.cz,rp.pl, foto:arch.)