Svátek má: Stanislav

Zprávy

Velikost textu:

Kyjev: Máme právo vyhnat Rusy z Krymu

Kyjev: Máme právo vyhnat Rusy z Krymu

Místopředseda ukrajinské  vlády Alexej Reznikov uvedl, že Kyjev bude mít právo „vyhnat z Krymu“ ruské občany, kteří se přestěhovali na poloostrov z pevniny a stali se tak spolupachateli „válečného zločinu“.

Alexej Reznikov
28. března 2021 - 06:20

V rozhovoru pro televizní kanál DOM  ukrajinský politik uvedl, že Rusko „přivedlo“ 500 tisíc Rusů na Krym, aby „asimilovalo Krym“ a rozrušilo populaci „krymských Tatarů, Ukrajinců atd.“.

„Toto je válečný zločin ... A za toto bude Rusko rozhodně nést odpovědnost v mezinárodním právním smyslu," řekl Reznikov.

Podle něj tito lidé nemají ukrajinské občanství a přišli „dobrovolně nebo násilím“.

„Ale ve skutečnosti jsou spolupachateli tohoto zločinu, kterého se dopouští oficiální Rusko, oficiální Kreml. To je jejich osud ... Nelíbí se mi slovo „deportace“ ... nese ducha stalinistického režimu, “ řekl místopředseda vlády s tím, že ukrajinská legislativa stanoví vyhoštění ze země.

Dodal, pro ty, kteří vstoupili přes kontrolní stanoviště „Čongar“, „Kalančak“ nebo „Čaplinka“, „pravděpodobně nebudou žádné otázky“.Podle Reznika jde o individuální přístup, protože Ukrajina je civilizovaná země, která prohlásila, že směřuje k Evropě.

Krymská vláda již dříve oznámila plány na  přípravu oficiálního odvolání k OSN  kvůli vodní blokádě ze strany Ukrajiny.

Krym se stal ruským regionem po referendu konaném v březnu 2014, ve kterém většina obyvatel hlasovala pro znovusjednocení s Ruskem.

(rp,prvnizpravy.cz,dom,foto:arch.)