Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Kyjev slíbil zadržení všech lodí opouštějících Krym!

Kyjev slíbil zadržení všech lodí opouštějících Krym!

Kyjev bude reagovat na „narušení“ pořádku odjezdů plavidel z Krymu, řekl deníku „Observer“ zástupce ukrajinské státní pohraniční stráže, Oleg Slobodjan.

Ukrajinou zadržená rybářská loď Nord
5. dubna 2018 - 10:15

„Postoj Ukrajiny je jasný: Krym - nelegálně obsadili část Ukrajiny, takže na narušení pořádku vjezdu a odjezdu z okupovaných území budou trestněprávní orgány okamžitě reagovat,“ zdůraznil.

Mezi Ruskem a Ukrajinou se prudce vyostřilo napětí v oblasti krymského poloostrova poté, co ukrajinská strana zadržela v ukrajinské části teritoriálních vod Azovského moře rybářské plavidla Nord. Rusko požaduje okamžité osvobození lodě i posádky a činnost Ukrajiny označilo za „státní pirátství“.

Jaroš: Vrátíme Krym i Donbas s pomocí mírových sil a nebo i bez nich!

Minulý týden ukrajinští pohraničníci zadrželi rybářská loď „Nord" pod vlajkou Ruska. Deset členů posádky je na palubě. Všichni mají ruské pasy vydané v Kerči. Plavidlo bylo doprovozeno do přístavu Berdjansk. Na členech posádky vyhotovili administrativní protokoly a zakázali jim, aby opustili loď. „Nord" byla zadržena.

Právní ochrana námořníků je přesvědčena, že jsou nuceni uznat se za občany Ukrajiny. Není jim povolen ruský konzul a odmítnuta lékařská pomoc.

Později byl kapitán Vladimir Gorbatenko převezen do Chersonu, kde byl umístěn v oddělení SBU. V Kyjevě mu bylo řečeno, že čelí až pěti letům vězení.

Zbytek posádky zůstal v přístavu. Je zakázáno opustit loď od prvního dne zadržení. Podle jejich právníka Dmitrije Ščerbina se na posádku vyvíjí psychologický nátlak spolu s vyhrůžkami a střelbou ze samopalů do vzduchu.

Krymské oddělení ruské FSB zahájilo trestní řízení ve věci únosu ruského plavidla.

Na pozadí incidentu oznámila ruská Černomořská flotila svoji připravenost hlídat Azovské a Černé moře. Podle armády se mlže jednat o „skutečné státního pirátství" Kyjeva a nehodlá tomu nečinně přihlížet.

(kou, prvnizpravy.cz, obozrevatel.com, foto: arch.)