Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

La Liberté: Lenin byl krvavý zločinec a německý špion

La Liberté: Lenin byl krvavý zločinec a německý špion

Obraz Lenina v moderních ruských filmech a televizních filmech se výrazně liší od představ vůdce z dob Sovětského svazu, píše La Liberté.

Vladimír Iljič Lenin
11. listopadu 2019 - 09:01

Dokumentární seriál  "Lenin" chce  "ukončit mýtus Vladimíra Uljanova", skutečné jméno zakladatele SSSR, uvedl autor scénáře Igor Lipin. Seriál bude vysílat ruská TV První kanál, nejsledovanější ruská TV stanice.

„Krvavý, kriminální, duševně nemocný, živnostník,“ podle švýcarských novin La Liberté se Lenin objeví na obrazovkách současné ruské kinematografie a televize. Jak noviny poznamenávají, tento obraz neodpovídá klišé sovětské éry.

Pro natáčení tohoto 18-epizodového filmu studovali  důstojníci čtyři roky pod dohledem bývalého vedoucího archivního oddělení FSB Vasilije Christofora dokumenty tajných služeb.

„Legenda dobrého Lenina, na rozdíl od zlého Stalina, se ukazuje jako lež, protože to byl Lenin, kdo spustil rudý teror," zdůrazňuje Lipin.

Zejména ve filmu bude představen dopis z roku 1918, v němž vůdce požaduje zničení dvou milionů „rolníků“, kteří budou následně podrobeny brutální represi. Kromě toho to byl Lenin, kdo inicioval vytvoření táborů pro „izolaci“ nepřátelských tříd. Autoři dokumentární série také citují dokumenty jako důkazy Leninových duševních poruch.

Drsný tón seriálu je v rozporu s kultem osobnosti Vladimíra Uljanova, který v SSSR pokračoval dalších 70 let. Komunistická propaganda vytvořila obraz vůdce - „asketického, altruistického a především humanistického“, na rozdíl od „tyranského“ Stalina.

Současně, navzdory zmizení Lenina z veřejného diskurzu po rozpadu SSSR, se stále těší popularitě mezi obyvatelstvem, poznamenává autor článku. Podle průzkumu Levada Center z roku 2017, který se časově shoduje se  100.výročím revoluce, 41% pozitivně hodnotí osobnost Vladimíra Uljanova a čtyři z pěti jsou proti demolici jeho památek.  Jak La Liberté připomíná, mauzoleum s tělem vůdce stále zaujímá centrální místo na Rudém náměstí. Pokud jde o moderní ruské úřady, z velké části Lenina nepřipomínají, raději zdůrazňují roli Stalina a jeho roli při vítězství nad nacisty.


Skutečnost, že „Lenin byl zapomenut a skončil ve stínu Stalina“, uvádí také režisér Vladimir Chotiněnko, jehož film „Lenin. Nevyhnutelnost “byla distribuován na konci října. Podle článku líčí Leninův návrat do Ruska ze švýcarského exilu obraz Vladimíra Iljiče ne jako proletáře, ale jako „živnostníka“, který chodí v buřince s motýlkem a s holí nebo si užívá Wagnerovy opery. Současně dokument zdůrazňuje roli německého císaře v organizaci cesty budoucího vůdce revoluce vlakem v době první světové války.

„Neměl rád Rusko, Rusy vůbec neměl rád: "jsou to líní muži.  Země pro něj byla jen prvním krokem v plánu, který byl postaven s ohledem na celý svět, “uvedl v rozhovoru pro noviny Izvestia představitel  role Lenina ve filmu Jevgenij Mironov.

Mezitím šéf tiskové služby Komunistické strany Alexander Juščenko litoval  snahy  „zdiskreditovat Lenina německou peněžní historií“  v době, kdy „hospodářská a sociální nerovnost nutí masy, aby se vydaly do ulic“ v Rusku i v jiných zemích světa. Podle jeho přesvědčení leninské myšlenky stále vedou lidi, kteří se „vzbouřili proti držitelům kapitálu“.

(rp,prvnizpravy.cz,laliberte,foto:arch.)