Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

La Presse Canadienne: Jaderná hrozba je za „žháře“ Trumpa reálnější!

La Presse Canadienne: Jaderná hrozba je za „žháře“ Trumpa reálnější!

Spor o prvenství v jaderném inženýrství mezi Ruskem a Spojenými státy vypadá „zlověstně“, vzhledem k nedávnému odstoupení obou zemí od Smlouvy o INF, napsal publicista La Presse Alexandre Sirois.

Ilustrační foto
21. srpna 2019 - 10:15

Jak je uvedeno v článku, současné období se zdá být jedním z nejnebezpečnějších v historii jaderných zbraní, protože omezení jejich použití je čím dál méně. A vinu za toto zvýšení napětí nese americký prezident - „žhář“ Donald Trump.

Jak Alexandre Sirois připomněl, v reakci na výbuch, ke kterému došlo minulý týden v severním Rusku, pravděpodobně v důsledku testu „nové jaderné zbraně“, se Donald Trump„chlubil“ na sociální sítí, že Spojené státy mají podobné, ale lepší technologie. Kreml zase řekl, že ruský vývoj v této oblasti daleko převyšuje úroveň ostatních zemí. Tento spor podle názoru autora nevypadá vůbec směšně - ale dokonce hrozivě - vzhledem k nebezpečí, které představují jaderné zbraně.

„Pokud stále máte pochybnosti o tom, zda již jaderný závod se zbraněmi již začal, naneštěstí nastala doba je rozptýlit," poznamenal novinář a připomněl, že k výměně poznámek mezi Ruskem a Spojenými státy dochází poté, co tyto dvě země odstoupily od smlouvy o INF. Podle pozorovatele Spojené státy odůvodnily odstoupení od této „nejdůležitější dohody“ tím, že Rusko porušilo své podmínky, „nicméně Trumpova je ale ráda, že tuto výmluvu využije k odstoupení od smlouvy, kterou považovala za omezující“. Kromě toho vše podle autora naznačuje, že Spojené státy neprodlouží smlouvu START III, která vyprší v roce 2022.

Podle amerického experta Joea Cirincioneho je „toto období bezpochyby nejnebezpečnější od studené války a jedním z nejnebezpečnějších v historii jaderných zbraní“. Podle něj, pokud nebude START III obnovena, „poprvé od roku 1972 nebudou existovat žádná omezení pro americké a ruské jaderné zbraně“.


Novinář varuje, že „jaderná konfrontace“ Moskvy a Washingtonu není jediným důvodem pro  poplach, protože jiné země vlastní a snaží se vlastnit jaderné zbraně. Severokorejská krize dosud nebyla vyřešena, íránská otázka byla znovu otevřena poté, co Donald Trump opustil dohodu uzavřenou jeho předchůdcem Barackem Obamou, nemluvě o stále napjatějších třeních mezi Indií a Pákistánem, které mají také atomovou bombu.

Nicméně, i přes to, že soupeření a růst napětí mezi jadernými mocnostmi by měly vyvolat „výkřik rozhořčení“, mezinárodní reakce neexistuje, konstatoval autor. Zdá se, že se američtí spojenci, včetně Kanady, rozhodli, že nechtějí „odstrašit“ amerického prezidenta. Pasivita vlád je také způsobena snížením pozornosti veřejnosti na problém, říká Michel Fortmann, profesor na Montrealské univerzitě.

Navíc, pokud se jaderné zbraně nepoužily od roku 1945, neznamená to, že v budoucnu nebudou použity, varoval novinář. „Je důležité varovat, že nadšení, s nímž se několik velkých mocností ujalo modernizace a rozvoje svých jaderných arzenálů, nepředpovídá nic dobrého. Tento závod by měl být zpomalen co nejdříve,“ vyzval Sirois. Jak autor zdůraznil, éra Trumpa nebude trvat věčně, ale jeho nástupci pravděpodobně nebudou schopni rychle odstranit škody způsobené „prezidentem - žhářem“.

(kou, prvnizpravy.cz, lapresse.ca, foto: arch.)