Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov Japonsku: Až bude mírová smlouva, můžeme jednat o Kurilech

Lavrov Japonsku: Až bude mírová smlouva, můžeme jednat o Kurilech

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová v rozhovoru pro moskevskou rozhlasovou stanici, komentovala slova ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o Kurilských ostrovech.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
16. srpna 2019 - 07:20

Lavrov během projevu na všeruském fóru pro vzdělávání mládeže „Území významů“ připomněl, že Rusko, které je nástupcem Sovětského svazu, je připraveno dostát svým závazkům.

„Bylo jasně řečeno, v prohlášení z roku 1956,  že Rusko a Japonsko  již nejsou ve válečném stavu ... a na základě přátelského přístupu k Japonsku a s ohledem na zájmy japonského lidu je Sovětský svaz připraven převést ostrovy Japonsku po uzavření mírové smlouvy, Habomaj a Šikotan jako gesto dobré vůle. Je to po uzavření mírové smlouvy, “řekl Lavrov.

Nemyslím si, že situace je na mrtvém bodě, “ dodal Sergej Lavrov.

Poznamenal, že v současné době „vše závisí na neochotě“ japonských kolegů uznat výsledky druhé světové války, která brání podpisu mírové smlouvy.

„Toto je naše oficiální stanovisko," řekla Zacharová, když komentovala Lavrovovo prohlášení.

Ruské ministerstvo zahraničí také uvedlo, že je překvapil „bezohledný výklad“ Lavrovových slov v několika médiích, „opakující ruské oficiální stanovisko k rozvoji mírové smlouvy s Japonskem“.

Ministerstvo zdůraznilo, že „jakákoli spekulace v duchu „Lavrov předložil podmínky pro předání ostrovů Japonsku“, je nepřijatelná a je dezinformační.“


V červenci japonský premiér Šinzó Abe  oznámil, že by rád uzavřel mírovou smlouvu s Ruskem během svého hlavního funkčního období, které končí v roce 2021.

(rp,prvnizpravy.cz, rt, foto:arch.)