Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: Máme důvod se domnívat, že Navalnyj byl otráven v Německu!

Lavrov: Máme důvod se domnívat, že Navalnyj byl otráven v Německu!

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nevyloučil, že toxické látky se mohly dostat do těla Alexeje Navalného až v Německu nebo při jeho přepravě.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
13. listopadu 2020 - 04:20

Připomněl, že Navalnýj byl okamžitě poslán z Ruska na berlínskou kliniku Charité. A tam, stejně jako v omské nemocnici, nebyly v jeho těle nalezeny žádné bojové chemické látky, byly nalezeny až na klinice Bundeswehru.

„Máme důvod se domnívat, že všechno, co se mu stalo, pokud jde o pronikání chemických bojových látek do jeho těla, se mohlo stát v Německu nebo v letadle, kde byl naložen a odvezen na kliniku Charité,“ uvedl ruský ministr na tiskové konferenci.

Podle něj rovněž chování SRN v situaci kolem opozičníka Alexeje Navaného je nepřijatelné, Moskva má ohledně této situace otázky vůči Berlínu, a kroky SRN nejsou v souladu s mezinárodními závazky.

„Pokud jde o Navalného, skutečně existuje důvod pro vážné nepochopení. A existuje důvod pro označení akcí našich německých kolegů za naprosto nepřijatelné a v rozporu s mezinárodními závazky," zdůraznil Lavrov.


Navalnyj byl hospitalizován v Omsku 20. srpna poté, co onemocněl v letadle na cestě z Tomsku. Na základě výsledků vyšetření omští lékaři označili hlavní diagnózu za metabolickou poruchu, která způsobila prudkou změnu hladiny cukru v krvi. Co to způsobilo, zatím není jasné, ale podle omských lékařů nebyly v Navalnyho krvi a moči nalezeny žádné jedy.

Později byl transportován letadlem do Německa. Poté vláda SRN s odvoláním na vojenské lékaře oznámila, že Navalnyj byl údajně otráven látkou ze skupiny toxických bojových látek „Novičok“. Kabinet ministrů Spolkové republiky Německo později uvedl, že závěry německých odborníků potvrdily švédské a francouzské laboratoře, přičemž OPCW na žádost Berlína prováděla vlastní výzkum.



V této souvislosti Kreml uvedl, že Berlín o svých závěrech neinformoval Moskvu a ruské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že Rusko čeká na odpověď Německa na oficiální žádost o této situaci. Zástupkyně ministerstva zahraničních věcí Ruské federace Maria Zacharová poznamenala, že za měsíc Rusko zaslalo Německu tři žádosti o právní pomoc ohledně situace s Navalným, žádné odpovědi nebyly obdrženy.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)