Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: „Nebezpečné hry" Spojených států v Sýrii!

Lavrov: „Nebezpečné hry" Spojených států v Sýrii!

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během tiskové konference uvedl, že Spojené státy hrají v situaci se Sýrií „nebezpečnou hru“, která by mohla zapálit celý region.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
10. října 2019 - 10:10

„Američané samozřejmě musí pochopit, že procesy, které se během jejich účasti v severovýchodní Sýrii v posledních několika letech vyvinuly, jsou jednoduše přímým porušením požadavků rezoluce Rady bezpečnosti o dodržování územní celistvosti a svrchovanosti Syrské arabské republiky," řekl ruský ministr.

Jak Lavrov poznamenal, Spojené státy „organizovaly kvazistátní struktury, zajistily jejich živobytí a vitalitu a velmi aktivně propagovaly kurdské téma“.


„A tak tak byla povýšena, že vyvolala námitky mezi arabskými kmeny, tradičně žijícími na těchto územích. Toto je velmi nebezpečná hra. A přesvědčil jsme se o tom, když jsme byli v Iráku druhý den, když jsme hovořili s iráckými Kurdy ... jsou velmi znepokojeni skutečností, že snadná manipulace s velmi delikátním tématem může zapálit celý region, a tomu je třeba se za každou cenu vyhnout,“ zdůraznil ruský ministr zahraničí .

Předtím americký vůdce Donald Trump řekl, že Spojené státy neopustily Kurdy a zasílají jim materiální pomoc a zbraně.

Začátkem října ale Turecko oznámilo možnost zahájení vojenské operace v severní Sýrii, zcela zjevně namířenou proti Kurdům, přičemž Spojené státy oznámily stažení svých vojsk ze syrsko-turecké hranice. V úterý agentury hlásily pohyb tureckých obrněných jednotek u Sýrie a překočení jejích hranic.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)