Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: Pobuřující a cynická likvidace památníku Koněva!

Lavrov: Pobuřující a cynická likvidace památníku Koněva!

To, že úřady v Praze zbořily pomník maršálovi Ivanovi Koněvovi a nelze nazvat jinak, než cynickými a pobuřujícími.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
15. dubna 2020 - 04:20

A podkopaly dohody, které jsou základem vztahů mezi Ruskem a Českou republikou, nepochybuje ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a také vysvětlil proč, navzdory tvrzení čekého ministerstva zahraničí..

Radnice Prahy 6 demontovala 3. dubna pomník sovětského maršála Ivana Koněva. Podle iniciátora demolice pomníku, starosty obvodu, 36letého Ondřeje Koláře, bude památka přenesena do muzea historie dvacátého století.

„Činnosti této pražské municipaliaty lze jen stěží nazvat jinak, než pobuřující nebo cynické. Jsou v rozporu s dohodou, kterou jsme podepsali s Českou republikou, a vstoupila v platnost v roce 1993. Obsahuje povinnosti zajistit ochranu vojenských památek, pomníků, povinnosti o ně pečovat, zajistit A prohlášení českých úřadů, že ustanovení této dohody nebyla porušena, jsou samozřejmě naprosto mimo,“ uvedl Lavrov během rozhovoru ve formátu videokonference.


„Dohody, které byly základem našich vztahů za posledních téměř 30 let, byly podkopány. Jsme ujišťováni, že tato památka byla obecním majetkem. Ale pevně víme, že tomu tak není. Před demolicí byla tato památka v republikovém registru jako památkový objekt a vycházíme ze skutečnosti, že problém lze vyřešit výhradně v souladu s ustanoveními dohody z roku 1993, kterou jsem zmínil,“ zdůraznil ruský ministr.

K probíhající rusofobii pak s ironií poznamenal, že je to vlastně vypěstovana jakási forma Pavlovova podmíněného reflexu, která jen tak nezmizí.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)