Svátek má: Hugo

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: Švýcarští vědci zjistili, že Skripal byl otráven látkou BZ!

Lavrov: Švýcarští vědci zjistili, že Skripal byl otráven látkou BZ!

Podle výzkumného centra ve Švýcarsku, které analyzovalo vzorky z OPCW z místa incidentu v Salisbury, byla použita v případě otravy Skripalových látka BZ, která byla ve výzbroji USA a Británie.

Ilustrační foto
15. dubna 2018 - 07:05

S totuo ohromující zprávou včetně toho, že nebyla vyráběna v Rusku, ani v Sovětském svazu, vystoupill ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ministr uvedl, že za podmínek utajení Moskva obdržela od švýcarského Centra radiologické  a chemickoradiologického analýzy ve Spiezu výsledky analýzy vzorků ze Salisbury. Lavrov vysvětlil, že se jedná o vzorky odebrané OPCW na místě incidentu a poslané expertům OPCW do Spiezu. Švýcarští odborníci dokončili studii 27. března.

Lavrov rovněž citoval výpis z dokumentu, který odborníci ze Švýcarska poslali OPCW.

„Podle výsledků vyšetření byly ve vzorcích nalezeny stopy toxické chemickálie BZ a jeho prekurzorů související s chemickými zbraněmi druhé kategorie, podle Úmluvy o zákazu chemických zbraní. BZ je nervově-paralytická látka, která dočasně vyřadí člověka z činnosti. Psychotický efekt efekt je dosažen během třiceti-šedesáti minut po aplikaci a trvá až čtyři dny. Uvedená receptura byla ve výzbroji armády Spojených států, Velké Británie a dalších zemí NATO. V SSSR a Rusku se vývoj podobné chemické látky neprováděl," citoval ministr zahraničí.

Švýcarská chemická laboratoř ve Spiezu zveřejnila na Twitteru zprávu, podle níž organizace nemůže komentovat prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

„K tomuto tvrzení se může vyjádřit pouze Organizace pro zákaz chemických zbraní. Ale můžeme opakovat to, co jsme říkali před deseti dny: nemáme pochyb o tom, že Porton Down identifikoval látku," uvedla laboratoř na Twitteru.

Zpráva uvádí, že „Porton Down, jako Spitz, je určenou laboratoří OPCW. Standardy ověřování jsou tak pevné, že můžete věřit závěrům."

AP: OPCW nebyla schopna určit původ látky, jíž byli Skripalovi otráveni!

Lavrov připomněl, že Julia i Sergej Skripalovi se uzdravují. Podle něj v této souvislosti klinický obraz opravdu odpovídá otravě látkou BZ.

Spolu s tím se ministr obrátil na OPWC s dotazem, proč byly výsledky švýcarských odborníků vyňaty ze zprávy organizace.

„Jestli ovšem OPCW bude popírat skutečnost, že použila laboratoř města Spieze, tak bude zajímavé slyšet tato vysvětlení," dodal Lavrov.

V britské Salisbury byli 4. března otráveni bývalý důstojník GRU Sergej Skripal a jeho dcera Julie, což vyvolalo velký mezinárodní skandál. Londýn tvrdí, že otrava Skripala proběhla látkou A-234 se zapojení ruské vlády, což Moskva kategoricky popřela.

Experti OPCW zjistili, že při pokusu o útok na Skripalovi byla použita jedovatá chemikálie. Autoři zprávy poznamenali, že látka má vysokou čistotu. Takový závěr byl učiněn na základě skutečnosti, že v látce prakticky neexistují žádné nečistoty. V dokumentu se píše, že „název a složení  uvedených toxických chemických látek jsou obsaženy v úplné zprávě sekretariátu a utajeny, a jsou k dispozici pouze členům (organizace).“ A také tvrdí, že nálezy „potvrzují poznatky Spojeného království o povaze toxické chemické látky, která byla použita v Salisbury a kvůli které byli tři lidé zraněni".

Zdá se však, že je zde něco podivného a není to jen fakt, že zpráva OPWC ani jednou nezmínila tzv. „Novičok“, kterým operuje při svém obvinění Ruska jak Velká Británie, tak USA řada dalších západních zemí.(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)