Svátek má: Alan

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: USA nechtějí potvrdit nepřípustnost jaderné války!

Lavrov: USA nechtějí potvrdit nepřípustnost jaderné války!

Spojené státy již dva roky nejsou schopny oficiálně potvrdit tezi ruské strany o nepřípustnosti jaderné války,

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
11. července 2020 - 04:20

Což vyvolává u Moskvy znepokojení, uvedl v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Obáváme se zejména toho, že Američané dva roky odmítají znovu potvrdit základní princip, postulát, že v jaderné válce nemohou být vítězové, a proto by neměla být nikdy rozpoutána," poukázal  Lavrov.

Podle ruského ministra tento návrh, vypracovaný na papíře v souladu s tím, co vůdci Spojených států a SSSR v minulém století mezi sebou dohodli v minulém století, „nyní spočívá na potvrzení americké strany“.


Ustanovení o nepřípustnosti jaderné války bylo obsaženo ve společném prohlášení, které v Ženevě v roce 1985 učinili sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan.

„Souhlasím s tím, že jaderná rizika se v poslední době výrazně zvýšila, že bezpečnostní situace, mezinárodní strategická stabilita se otevřeně zhoršují. Důvody jsou také všem zřejmé: USA chtějí získat globální dominanci a dosáhnout vítězství v tom, čemu říkají rivalita velkých mocností, odmítají termín strategická stabilita, ale nazývají to strategickým soupeřením. Chtějí vyhrát,“ uvedl Lavrov.

Poznamenal k tomu, že Spojené státy demontují celou architekturu kontroly zbraní. V této souvislosti uvedl, že prodloužení smlouvy o omezení strategických zbraní Start III, je v zájmu jak Ruska tak Spojených států. Dodal však, že pokud USA smlouvu tvrdě odmítnou prodloužit „tak je přemlouvat nebudeme“.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)