Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: Západ zabrání vyšetření zločinů bombardování Jugoslávie!

Lavrov: Západ zabrání vyšetření zločinů bombardování Jugoslávie!

Akce NATO v Jugoslávii byly spojeny se snahou Aliance posunout se na východ - směrem k ruským hranicím, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

NATO zaútočilo i na civilní vlak
23. března 2019 - 04:20

Události se podle něj shodovaly s obdobím, kdy „Washington usoudil, že vyhrál studenou válku, Sovětský svaz zmizel, Rusko bylo slabé, a přesvědčeno, že se chce připojit k západním demokratickým procesům".

„Washington byl v pokušení dostat situaci na celém světě pod svou úplnou kontrolou, odklonit se od zásad harmonizace přístupů k mezinárodním problémům na základě Charty OSN a vyřešit všechny vznikající otázky tak, aby dominoval ve všech regionech světa. Samozřejmě, že jugoslávská historie byla bezpochyby spojena se snahou posunout NATO na východ, blíže k hranicím Ruské federace. Následný vývoj událostí to dokazuje,“ řekl Lavrov v rozhovoru pro televizní kanál NTV při příležitosti 20. výročí začátku bombardování Jugoslávie silami NATO.

V roce 1999, ozbrojená konfrontace albánských separatistů z Kosovské osvobozenecké armády a srbské armády a policie vedla k bombardování federální republiky Jugoslávie (v té době sestávající ze Srbska a Černé hory) silami NATO, při ignorování pozice Rady bezpečnosti OSN.

Podle ruského ministra zahraničí pak byla celá akce NATO vyprovokována dezinformací, která je celkem dobře zdokumentována ("vraždění" v Račaku, kde podle všecho albánští separatisté převlékli mrtvé kolegy za civilní obyvatele, jako důkaz srbského zvěrtva - pozn. red.).


Letecké útoky NATO pokračovaly od 24. března do 10. června 1999. Přesný počet obětí není znám. Podle odhadů srbských orgánů zemřelo během bombových útoků asi 2,5 tisíce lidí, včetně 89 dětí. 12,5 tisíc lidí bylo zraněno. Hmotné škody se podle různých zdrojů odhadují na 30 až 100 miliard dolarů.

Navíc NATO očividně použilo zbraně s ochuzeným uranem, který se v místech bombardování projevuje zvýšeným výskytem rakoviny u obyvatelstva.

Západ ale udělá vše, aby zabránil vyšetřování možného porušení mezinárodního práva velením NATO během bombardování Jugoslávie, řekl ruský ministr zahraničí.

„Zdá se mi, že Západ dělá a udělá vše pro to, aby tomu (vyšetřování možných zločinů) zabránil," uvedl Lavrov v odpovědi na příslušnou otázku NTV.

(kou, prvnizpravy.cz, ntv.ru, foto: arch.)