Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Americká doktrína je mnohem agresivnější než Putinův projev!

Le Figaro: Americká doktrína je mnohem agresivnější než Putinův projev!

Francouzský expert v oblasti geopolitiky Jean-Bernard Pinatel byl překvapen, že podle názoru médií mělo prohlášení Putina k Federálnímu shromáždění, mělo prý militaristický charakter.

Vladimir Putin před Federálním shromážděním
4. března 2018 - 07:25

Podle odborníka ve svém článku pro Le Figaro, pokud je třeba hledat „militaristický, agresivní a destabilizující tón“, tak v nové doktríně národní bezpečnosti USA, představené Donaldem Trumpem v polovině prosince loňského roku.

„Naše média opět při komentáři Putinovy zprávy Federálnímu shromáždění 1. března se zaměřila na militaristický tón jeho řeči,“ poukázal francouzský expert v oblasti geopolitiky, Jean-Bernard Pinatel v článku pro Le Figaro. „Jsem rozhodně proti této interpretaci, která v první řadě ukazuje naprostou neznalost základů světové strategické stability, která po dobu 70 let pomohla vyhnout se velké válce mezi jadernými mocnostmi."
 
Podle Pinatela, pokud a kde je třeba hledat „militaristický, agresivní a destabilizující tón“, tak v nové doktríně národní bezpečnosti USA, přednesené Donaldem Trumpem v polovině prosince loňského roku, ke kterému je také přidán i „fenomenální nárůst“ amerického obranného rozpočtu na rok 2018. Rozhodnutím o umístění protiraketového štítu v Evropě a Jižní Koreji, a oznámením „miniaturizace jaderných zbraní s ohledem na jejich taktické využití“ udělal Trump „zející díru“ ve strategické stabilitě ve světě. „0bnovil závody ve zbrojení, ačkoliv by tyto kolosální částky byly pro lidstvo mnohem užitečnější v boji proti změně klimatu," vysvětlil expert.
 
Kromě toho Trump označuje Rusko a Čínu jako potenciální nepřátele, protože nesdílejí stejné hodnoty a ohrožují americkou ekonomiku, a rovněž Severní Koreu a Írán, které jsou podle Trumpa „zlotřilými státy“.
 
„Mělo se snad doufat, že Čína a Rusko, s ohledem na zvláštnost kultury vůdců těchto zemí, na to nebudou reagovat?“ ptá se Pinatel.

Putin nesouhlasil s NBC, že Rusko zahájilo novou studenou válku
 
Proto je podle odborníka třeba pochopit, nakolik USA ohrožují strategickou stabilitu, a také to, že cílem Putinových prohlášení je ji obnovit.
 
„Co znamenají Putinova prohlášení?" klade autor otázku. Za prvé, znamenají, že nikdo nemůže zbavit Rusko jaderných zbraní. To zabezpečují těžko detekovatelné mini ponorky vybavené křídlatými střelami s jadernou hlavicí.
 
Zadruhé, Rusko s pomocí křídlatých raket „Zirkon", navzdory protiraketovému štítu, dokáže zajistit potenciál druhého úderu. Moskva tak bude schopna reagovat na útok miniaturizované jaderné zbraně americké provenience v blízkosti svých hranic.

 
„Proto je tedy naprosto nesprávné představovat prohlášení Vladimira Putina jako posílení napětí, nebo se domnívat, že jeho řeč je založena na agresivním postoji, i kdyby vnější znaky mohly být konfrontovány s takovými myšlenkami. Ruský prezident se jen snaží obnovit strategickou stabilitu se Spojenými státy, zatímco rozhodnutí americké strany, která prakticky nebyla prezentována v negativním světle našimi médii, vedla k vytvoření strategického nerovnováhy ve prospěch Spojených států, což jim umožňuje znovu provést vojenskou intervenci kdekoliv je namane, bez jakéhokoli mandátu OSN," dodal francouzský expert v geopolitice Jean-Bernard Pinatel.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)