Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Brusel trestá Američany za Trumpův neúspěch s virem

Le Figaro: Brusel trestá Američany za Trumpův neúspěch s virem

Evropská unie nezačlenila Spojené státy do seznamu zemí, z nichž je povoleno turistům překračovat její hranice, uvádí Le Figaro.

Ilustrační foto
7. července 2020 - 11:06

Rozhodnutí Bruselu je pokutou za neúspěšnou politiku Donalda Trumpa v boji proti koronaviru a za reakci na kategorická prohlášení prezidenta.

Několik dní před Dnem nezávislosti se ukázalo, že Evropská unie vyloučila Spojené státy ze seznamu 15 zemí, kterým dovolila otevřít své hranice, píše Le Figaro. Kromě Američanů budou evropské země nepřístupné také obyvatelům Brazílie a Ruska. Jak publikace objasňuje, taková omezení budou přezkoumávána každé dva týdny a budou se týkat pouze těch, kteří cestují bez dobrého důvodu.

Seznam zemí byl vytvořen hlavně na základě epidemiologických kritérií: bylo uděleno povolení těm zemím, kde počet infikovaných lidí nepřekročil za poslední dva týdny průměrnou evropskou úroveň 16 lidí na 100 tisíc obyvatel. 29. června tedy bylo toto číslo v USA 137 a za poslední dva týdny prudce skočilo. Pro srovnání, ve Francii je to méně než 10 lidí.

Francouzské noviny poznamenávají, že omezení se nevztahují na přistěhovalce z Evropské unie nebo občanů USA, kteří jsou zdravotnickými pracovníky, sezónními zemědělskými pracovníky, diplomaty, humanitárními pracovníky, tranzitními cestujícími, žadateli o azyl, studenty nebo těmi, kteří jsou nuceni přijet „z rodinných důvodů“ .


Američané, kteří tato kritéria nesplňují, se přesto mohou dostat do Irska a Velké Británie, protože tyto země nejsou zahrnuty do schengenského prostoru. V takovém případě budou muset po příjezdu strávit nějaký čas v karanténě, za jehož porušení bude ve Spojeném království uložena pokuta ve výši 1 000 liber. Po této karanténě bude muset při cestě do Francie nebo jiné země EU prokázat vlastnictví nemovitosti nebo blízké rodinné vazby, ale konečné rozhodnutí zůstává u přijímající země.

Článek zdůrazňuje, že bruselské rozhodnutí uštědřuje silnou ránu prestiži Spojených států a pokutuje zemi nejen za selhání politiky Washingtonu ohledně nešíření koronaviru, ale také za přehnaná prohlášení amerického prezidenta. Na shromáždění v Tulse (Oklahoma) 20. června a během četných tiskových konferencí v Bílém domě, Trump tvrdil, že nárůst případů, který byl zaznamenán v Americe, byl kvůli provedení příliš mnoha testů. Ačkoli ti, kdo jsou odpovědní za veřejné zdraví, tato obvinění později popřela, taková slova hlavy státu zpochybňují skutečnost, že vláda opravdu bojuje proti pandemii.

Před čtyřmi měsíci byl Donald Trump první, kdo narušil solidaritu mezi Evropou a Amerikou a zakázal lidem z EU, aby přijeli do Spojených států: jak prezident vysvětlil, starý svět se nepokusil vyvarovat se toho nejhoršího a stal se novým epicentrem koronaviru, přičemž Amerika v té době zaznamenala pouze 1100 potvrzených případů a 38 obětí. Začátkem června si americký vůdce všiml pokroku Evropské unie a naznačil zmírnění omezení, ale ta nadále platí.

Mezitím, jak píše Le Figaro, trend se nyní změnil: Evropa zjevně překonala nejhorší období „první vlny“, zatímco na druhé straně Atlantiku se situace stále zhoršuje.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)