Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro bylo překvapeno rozsahem bezhotovostních transakcí v Rusku!

Le Figaro bylo překvapeno rozsahem bezhotovostních transakcí v Rusku!

V Rusku se sféra bezhotovostních transakcí aktivně rozvíjí, a pokud mluvíme o bezkontaktní platbě, zcela zaujímá přední místo na světě.

Ilustrační foto
8. listopadu 2019 - 11:04

Podle Le Figaro pro to udělaly hodně ruské banky a Rusové rychle přijímají inovace a ochotně je využívají při platbě za různé služby.

Rusko je „v popředí“ v oblasti bezhotovostních plateb za zboží, píše Le Figaro. Nyní dokonce testují nový systém pro identifikaci plátce kreditní kartou podle fotografie a hlasu. V moskevském metru můžete platit za cestování připojením telefonu k terminálu. V restauracích, obchodech, taxislužbách nebo při dodávkách potravin můžete stále častěji platit bezkontaktním způsobem. A pokaždé zákazníci okamžitě obdrží SMS s informacemi o transakci a zůstatku na účtu, poznamenává francouzský korespondent.
 
Přitom uvádí, že pokud v západní Evropě prodávající z vlastní vůle nabízí platbu kartou, pak se to ve většině případů týká částek přes 10 eur. V Rusku takto platí, i když jde o haléře.Rusové převádějí peníze na sebe prostřednictvím smartphonu, a proto stačí pouze telefonní číslo a nejčastěji se to děje bez provize, je překvapen autor článku.


„Kombinace levného retailového financování, vysoké koncentrace na trhu a velkých technologických investic přispěla k „ruskému zázraku“, díky němuž je tato země světovým lídrem v sektoru bezpečných transakcí a největším trhem digitálních portfolií v Evropě,“ cituje publikace zprávu skupiny Boston Consulting Group.
 
Od roku 2010 do roku 2017 se bezhotovostní platby v Rusku zvýšily z 25 na 150 transakcí za rok na osobu. Během této doby se země povýšila z 29. na 14. místo mezi evropskými zeměmi co se týče karetních transakcí, takže Německo a Španělsko zůstaly pozadu. Pokud mluvíme o bezkontaktní platbě, pak je Rusko vůbec mezi světovými vůdci.
 
Je to spojeno mimo jiné se spotřebitelskými půjčkami, které Rusko miluje, a také hojností bank. Sberbank, která zabírá více než polovinu trhu, může být v této záležitosti označena za určující trend. Ruské banky masivně investovaly do technologie a zajištění bezpečnosti svých systémů i lidských zdrojů: Sberbank najala 10 tisíc zaměstnanců, aby zákazníky informovala o novém systému.
 
„Jestliže zákazníci v západní Evropě pravděpodobněji s podezřením vnímají nové platební metody, Rusové je rychle přijímají,“ komentoval Max Hauser, zástupce Boston Consulting Group.

Ve stejné době však publikace cituje komentář nejmenovaného francouzského podnikatele, který říká, že taková vysoká úroveň rozvoje bezhotovostních plateb nebrání Rusům ve vedení stínové ekonomiky. Podle něj se jen snaží nepřevádět příliš velké množství peněz, aby nepřitahovali pozornost.
 
Rusové ovšem mají také obavy o bezpečnost, včetně toho, proč nijak nespěchají, aby dali své fotografie bankám a zaznamenali svůj hlas. Koneckonců, mohou být použity k jiným účelům, včetně porušení soukromého života člověka, poznamenává Le Figaro.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)