Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Krach světové ekonomiky čeká za rohem!

Le Figaro: Krach světové ekonomiky čeká za rohem!

Globální ekonomika je na pokraji nového finančního kolapsu, který naznačuje, že bude větší a bude obtížnější go vyřešit, než krizi v roce 2008, varuje Nicolas Baverez, publicista Le Figaro.

Ilustrační foto
10. října 2019 - 10:15

Podle něj se již dnes musí Evropa připravit na záchranu v případě šoku správným stanovením priorit v hospodářské politice.

„Bouřky se vyskytují nejen na modré obloze, ale také na obchodním horizontu," píše publicista Le Figaro Nicolas Baverez. Jak autor připomíná, všechny hospodářské havárie mají společné rysy - vznikají z neodůvodněného růstu platebních prostředků, což přispívá k nafukování spekulativních „bublin“. Krach nastává, když zisky, které se prudce zvýšily v důsledku euforie, začnou klesat a neumožňují splácet akumulované dluhy. A podle novináře je dnes světová ekonomika v tomto okamžiku na přechodu z jednoho stádia do druhého.
 
Jak pozorovatel vysvětluje, růst světové ekonomiky se výrazně zpomaluje. Je na úrovni 2,9% - nejnižší za 10 let. Vývoj mezinárodního obchodu za dva roky klesl ze 4,6% o 1,2%, což bylo ovlivněno obecným trendem k protekcionistickým opatřením. Průmysl, který byl motorem globalizace a čínské „slavné čtyřicetiletí“, dostaly kvůli obchodní a technologické válce „silný úder“ - to vysvětluje pokles hospodářské aktivity v Číně, Německu a Jižní Koreji.
 
Soukromý a veřejný dluh na celém světě činí celkem 250 bilionů dolarů, tj. 320% světového HDP, což přispívá k nárůstu spekulativních bublin v realitním a finančním sektoru i na trhu. Autor upozorňuje, že v oblasti špičkových technologií tato umělá bublina praskne. V roce 2018 bylo do amerických startupů investováno více než 134 miliard dolarů, zatímco některé z nich kapitalizovaly pouze přísliby ztrát. Opuštění počáteční veřejné nabídky platformy WeWork, která následovala po selhání společností Uber, Lyft, Slack a dalších, znamená „návrat investorů k zdravému rozumu“, poznamenává Baverez, ale pro některé investiční společnosti, které významně investovaly do IT sektoru, může být fatální.


Kromě toho jsou nejzranitelnější státy a podniky již zachváceny úvěrovou krizí. Patří sem zejména Argentina, Turecko a Jižní Afrika. Zároveň „zombie podniky“ kvůli hromadě půjček a dluhů, stále více bankrotují, jako je například touroperátor Thomas Cook nebo Aigle Azur a XL Airways.

Pozadím těchto událostí jsou tři procesy. Na úrovni konjuktury se jedná o konec cyklu rychlého růstu, který začal v USA v roce 2009, a rostoucích zmatků způsobených jejich „ultra expanzivní měnové politiky“. Na strukturální úrovni vyvolaly změny digitální revoluce a tolik potřebný „ekologický přechod“. Na geopolitické úrovni se zvyšuje riziko pod vlivem nové studené války mezi USA a Čínou, nepokojů v Hongkongu, napětí v Perském zálivu a chaosu vyvolaný brexitem, což pouze zesiluje fluktuace na finančních trzích.
 
Politici z celého světa, kteří se ve snaze vyrovnat se s finančním krachem v roce 2008 zcela spoléhají na centrální banky, musí nyní otevřít oči před nebezpečím nového šoku, který hrozí, že se stane ještě agresivnějším kvůli hromadění dluhů a bude obtížnější ho kontrolovat kvůli „deglobalizaci“ iniciované Donaldem Trumpem, varuje Baverez.

Aby se chránily, autor navrhuje, aby evropské země jasně identifikovaly své priority. Ty, které mají k tomu prostředky, například Německo nebo státy severní Evropy, by měly být připraveni používat „jakékoli páky hospodářské politiky“, zejména „rozpočtové zbraně“. Kromě toho je nutné ukončit „boje nikoli na život, ale na smrt“ v ECB a posílit eurozónu spojením bankovního sektoru a kapitálových trhů do jediné unie. Kromě toho Baverez vyzývá k posílení hospodářské bezpečnosti v Evropě, která by v případě finančních otřesů podpořila mezinárodní likviditu, jakož i k zachování mnohostranného přístupu a koordinované strategie, která by zabránila krachu mezinárodního systému převodů a plateb.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)