Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Macron se sám dostal v EU do izolace!

Le Figaro: Macron se sám dostal v EU do izolace!

Francie za dva roky prezidentství Emmanuela Macrona významně oslabila svoji pozici v Evropské unii, poukázal deník Le Figaro.

Emmanuel Macron, francouzský prezident
2. května 2019 - 10:10

Jak vysvětlil pozorovatel publikace, bylo to kvůli mylným představám prezidenta o rovnováze sil v EU a taktických chybách, které vedly k izolaci země na mezinárodní scéně.

Franko-německá koalice opět praská, napsal Le Figaro a francouzská strana dokonce obviňuje Německo ze zrady Macrona. Na posledním summitu EU byl francouzský prezident, na rozdíl od Německa a mnoha dalších zemí, v menšině, která vystupovala proti dlouhému zpoždění brexitu. V prosinci, jak připomněly francouzské noviny, EU odložila Macronův projekt rozšiřování eurozóny a nakonec, několik dní po mimořádném summitu o brexitu byla Francie opět zcela izolovaná a hlasovala proti mandátu Evropské komise vyjednávat o zóně volného obchodu se Spojenými státy. Tento projekt byl navržen tak, aby zmírnil Trumpovy pokusy rozpoutat obchodní války s Evropou a zejména s Německem, které dováží auta.

Podle komentátora Financial Times, s nímž autor souhlasí, je taková rostoucí rozdílnost zájmů vysvětlena „rozpadající se francouzsko-německou aliancí“, která dokonale ilustruje obchod se Spojenými státy: Německo je v této situaci více ohroženo než Francie. Pro svou nadměrnou opatrnost a tendenci k neutralitě bylo Německo již nazýváno „Švýcarskem v EU“. Jak však píše Le Figaro, střet zájmů mezi členy EU a historickými spojenci není až tak nový.

Jak francouzské noviny poznamenaly, Macron vtrhl na evropskou politickou arénu energií a nápady, které mu navzdory obvyklým rozdílům oprávněně vynesly sympatie vůdců jiných států Evropské unie. Pak ale udělal dvě vážné chyby: za prvé, měl zastaralý koncept toho, co je EU, a za druhé postrádal taktické nástroje.
 
Autor článku se domnívá, že Francie nezohlednila významné změny ve sbližování sil v EU: při vytváření společného trhu se Německo ukázalo jako nejsevernější a východní zemí, nyní je v centru. Na sever leží silná politická osa od Spojeného království po pobaltské země, které jsou účinněji nebo lépe ekonomicky kontrolovány, než jižní země, které jsou také členy EU.

 
Francouzský prezident však své politické úsilí zaměřil na Německo, jako by obnovení osy Paříž - Berlín stačilo k řetězové reakci v celé Evropské unii. Jak Le Figaro poznamenal, Macron možná přeceňoval vůdčí roli, kterou Francie tradičně hrála u států na jihu, a nevšiml si, že skandinávské země, nemluvě o zemích střední Evropy, nerespektují přímé pokyny Německa.
 
Navíc, podle francouzského komentátora, Macron by se této chybě vyhnul, kdyby nedělal taktické chyby. Na rozdíl od většiny evropských zemí neexistuje ve Francii tradice koaliční vlády, takže se Macron nesnažil hledat spojence v EU. Zpočátku doufal, že by mohl, stejně jako ve své vlasti, zaujmout centristickou pozici, a proto se zpožděním začal svou stranu přibližovat liberálním silám Evropy. Poté, co Macron navázal vztahy s předsedou vlády Nizozemska Markem Rutte, Macron se stále nesnažil hledat podporu jiných liberálních vůdců, s výjimkou premiérů Lucemburska a Belgie, ačkoli politika této vlády je mnohem více v souladu s činností Německa.

Nakonec hlavy evropských států varovaly Macrona, že úvěr důvěry, který mu byl udělen, zejména v Německu, musí být potvrzen úspěchem jeho reforem ve své vlasti. Avšak díky zrychleným reformám byl výsledek práce francouzského prezidenta značně podražen krizí „žlutých vest“ a ústupků v rozpočtovém plánování, na které přistoupil, aby zmírnil protesty. Vedoucí představitelé jiných evropských zemí reagovali s porozuměním na problémy, které způsobují vnitřní politické překážky: to se stává každému. Jak však Le Figaro poznamenal, politika EU funguje podle stejných obchodních zákonů jako národní: nechceme jednat se slabou hlavou státu. Úmyslným vzdálením se od ostatní na posledním summitu k brexitu se Macron odsoudil se k nezáviděníhodné roli outsidera.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)