Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Pandemie koronaviru vrátila do Evropy hranice!

Le Figaro: Pandemie koronaviru vrátila do Evropy hranice!

Pandemie koronaviru ukončila myšlenku Evropy bez hranic, konstatuje publicistka deníku Le Figaro Isabelle Lasserreová.

Ilustrační foto
18. dubna 2020 - 10:10

Jak autorka poznamenala, myšlenka globalizace prospěšná pro všechny se začala na kontinentu měnit počátkem roku 2000. Dnes, kdy mnoho evropských zemí uzavřelo své hranice kvůli strachu z rozšíření viru, se návrat k bývalé otevřenosti zdá stále méně a méně pravděpodobný, uvedla novinářka.

Poslední nitka, na které spočívá myšlenka „ideální Evropy“ s otevřenými hranicemi, byl koronavirem odstřižena, uvedla Isabelle Lasserreová, publicistka deníku Le Figaro. Emmanuel Macron ve svém projevu v pondělí objasnil, že hranice s mimoevropskými státy mimo schengenský prostor zůstanou uzavřeny „až do dalšího oznámení“ - pravděpodobně do září. „Svět bez hranic, který vznikl v důsledku neoliberální globalizace, se přežil," konstatovala novinářka.

Jak autorka poznamenala, po éře „blažené“ globalizace, která, jak se tvrdilo, měla všem přinést užitek, se idea hranic postupně vrací do Evropy a tento proces začal na počátku tohoto století. Nejprve sloužila jako impulz teroristická krize, která začala 11. září 2001. Poté finanční krize v roce 2008 a režim úsporných opatření zavedený Německem vedly ke zvýšení suverénních nálad v Evropě. Později, v roce 2015, migrační krize zapříčinila hluboké rozdělení mezi členy EU, kteří otevřeli dveře uprchlíkům, jako je Německo, a těmi, kteří si vytvořili bariéry, aby se chránili jako Maďarsko, nebo se ocitli v popředí fronty bez podpory EU, jako je Itálie nebo Řecko.


„Myšlenka metropole a světa bez hranic, ve kterém je stát považován za překážku, skončila. Dnes jsme svědky návratu určitého protekcionismu proti Číňanům v boji proti dumpingu,“ uvedl geograf a diplomat Michel Foucher. Jak autorka článku vysvětluje, v souvislosti s globalizací vedlo otevření trhů k přesunu výrobního potenciálu do Číny. Dnes si západní země uvědomují tuto nerovnováhu, která je povzbuzuje k tomu, aby usilovaly o návrat technologie v rámci svých hranic.

Otevřené hranice jsou vnímány jako hrozba ve Washingtonu, který se hodlá ohradit zdí před Mexikem, a v Londýně, který opustil Evropskou unii, aby byl schopen co nejlépe se „zabarikádovat.

Dříve v Evropě myšlenku návratu hranic podporovali pouze „suverenisté“, jejichž ztělesněním byla strana Marine Le Penové ve Francii, ale dnes je slyšet všude, poukázala Lasserreová. Krize spojená s pandemií Covid-19 tento trend jen posílila. Ačkoli hranice nemohou virus zastavit, jeho uzavření může výrazně zpomalit jeho šíření. 17. března bylo schengenské pásmo z důvodu šíření viru uzavřeno neevropanům, později však někteří, jako například Rakousko, začali v schengenském prostoru zavádět kontrolu, aby se mohli odpoutat od zemí, jako je Itálie. Například Španělsko se chystá letos v létě uzavřít hranice pro turisty.

Jaký bude dlouhodobý účinek pandemie na vnitřní hranice Evropy, klade si otázku pozorovatelka. „Krize pravděpodobně nebude mít žádné důsledky pro německou hraniční politiku. Ale v Itálii, kde se lidé cítili opuštěni, se jistě všechno změní. Země Středomoří budou chtít přehodnotit svou otevřenost. Koronavirová krize odhalí existující rozdíly a nevytvoří nové,“ uvedl diplomat z Bruselu.


Jak poznamenala autorka článku, boj proti pandemii byl od samého začátku veden na národní úrovni, protože zdravotní péče nespadá do pravomoci Bruselu a multilaterální struktury jen stěží dokážou najít nezbytná řešení. Některé hranice byly jednostranně a bez koordinace s evropskými partnery uzavřeny. Koronavirus urychlil nacionalistické trendy a vyvolal hospodářskou soutěž mezi členskými státy EU, zejména pokud jde o masky.

Odborníci přemýšlejí, zda dlouhé pokračování izolace povede k revizi pravidel jednotného trhu a zda se chce společnost vrátit do pro všechny otevřené Evropy. Jak autorka zdůraznila, neznamená to odmítnutí mezinárodní a vnitroevropské spolupráce, bez níž nebude možné krizi překonat.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)