Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Paralyzovaná EU v bouři!

Le Figaro: Paralyzovaná EU v bouři!

V předvečer roku 2019 se Evropa ocitá v bouři, která hrozí, že ji pohltí, napsal pozorovatel Le Figaro Nicolas Baverez.

Ilustrační foto
19. prosince 2018 - 04:20

Vnitřní problémy ponechávají Evropskou unii „paralyzovanou" tváří v tvář vnějším rizikům. A i když odmítnutí EU by podle autora bylo absurdní, její současná struktura by měla být hluboce přehodnocena a dána do služby jejích členským národům.

Sto let po skončení první světové války, více než 60 let po podepsání Římské smlouvy a 20 let po vytvoření eura, se Evropa ocitá v „bezprecedentní bouři, která ji hrozí, že ji spolkne", uvedl v deníku Le Figaro novinář Nicolas Baverez. Mluvíme o vážném zpomalení hospodářství, o růstu populistických trendů v zemích západní Evropy a také o Brexitu, který se stává beznadějnou situací a ohrožuje chaosem britské hospodářství a politického systému.

Evropská unie je nyní „sevřena ve svěráku", poukázal Baverez. Na jedné straně jsou reálná rizika spojená se zhoršující se ekonomickou situací, konfrontace mezi Spojenými státy a Čínou, radikální islamismus a vzestup „demokratur". Na druhé straně je EU „paralyzována" rozdělením svých členů členy v oblasti řízení migrace, bezpečnosti a dokonce i hodnot.

Brexit, nárůst popularity strany AfD v Německu a krize „žlutých vest" ve Francii se zdají být podle autora tohoto článku fenomény stejného rodu. „Lidová válka" ve Francii přiměla prasknout  „bublinu macronizmu" - modelu založeného na růstu rozpočtových výdajů na úkor pracovních míst a hospodářského růstu, který vyvolává nepokoje mezi populací s naloženými daněmií a nutí orgány stimulovat kupní sílu na úkor vnějšího dluhu, což opět vede růstu sociálních výdajů a dodatečných poplatků. Tato „lidová válka" však brání modernizaci Francie a reformě Evropské unie, poznamenal novinář.


To vše se děje v předvečer roku 2019, což ohrožuje Evropu nejrůznějšími hrozbami, počínaje Brexitem, plánovaným na 29. března 2019, končící volbami do Evropského parlamentu. Ty hrozí, že změní evropský zákonodárný orgán na podobu italského parlamentu, a je pravděpodobné, že pomohou zpochybnit „význam, hranice a poslání Evropské unie", poznamenal novinář.

Krize, v níž je EU dnes, stejně jako Spojené státy, se vysvětluje prohlubováním rozdílu mezi „novým světem 21. století" a politickými systémy, které se od konce studené války téměř nezměnily. Směs kapitalismu směrem na jih odebírá stabilitu a prosperitu středních tříd severu. „Digitální revoluce" škodí podnikům a zaměstnancům. Nové migrační vlny, které protínají růst radikálního islámu, pohánějí krizi identity. A otevřený záměr čínského „totálního kapitalismu" převzít roli světového vůdce v blízké budoucnosti živí obavy občanů.


Současně podle něj zůstává Evropská unie nepostradatelnou strukturou a  „toporný pád" Velké Británie ukazuje absurdnost návratu k „národnímu" státu. Baverez nicméně vyzývá k „hlubšímu přehodnocení evropského projektu". Hodnoty a hranice EU by měly být „vyjasněny", „neliberální demokracie" jednoznačně odsouzeny, otázka vstupu „turecké demokracie" do unie musí být konečně odstraněna. Zároveň je třeba, aby „Evropská unie opět sloužila svým národním státům a jejich občanům a nesnažila se je překračovat", naléhal autor.

„Tyranie a války jsou u našich dveří a přinášejí s sebou strach a násilí. Evropa se musí opírat o bezpečnost, jako protilátku tomuto strachu a násilí," uzavřel publicista Le Figaro.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)