Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Pro vládu je snazší popírat nárůst násilí, než mu čelit!

Le Figaro: Pro vládu je snazší popírat nárůst násilí, než mu čelit!

Přičemž francouzské úřady diskutují o tom, zda je nárůst násilí v zemi skutečností nebo pocitem.

Ilustrační foto
20. září 2020 - 10:16

Ovšem jsou občané nuceni přizpůsobit se realitě, ve které již není možné chodit po ulicích a používat veřejnou dopravu, píše Le Figaro ve svém úvodníku. Vláda je naopak zaneprázdněna maskováním reality, protože se jí bojí čelit tváří v tvář, uvádí noviny.

Je absence bezpečnosti Francouzů „pocit“ nebo realita?, ptá se Vincent Trémolet de Villers, zástupce šéfredaktora Le Figaro. Jak podotýká autor, spory o to mezi ministerstvy vnitra a spravedlnosti mimo jiné vedly k ohrožení postoje k realitě v zemi. Podle pozorovatele čísla a „mrazivá“ fakta hovoří o nárůstu kriminality v zemi, ale vždy se najde někdo, kdo podpoří myšlenku, že „noční výbuchy domácích bomb a lynčování gangy jsou primárně mediální konstrukcí“.

Kromě čísel existují zvyky, které spojují ty, kteří věří v „divokost“ části společnosti, s těmi, kteří tvrdí, že jí nevěří, poznamenává novinář. Redaktor Le Figaro je nazývá „vyhýbacími strategiemi“: jde o „vyhýbání se některým ulicím v určitou dobu, některým oblečení (u žen) v některých čtvrtích, některým dětským školám, jiným příliš hektickým chodníkům a jiným příliš hlučným vozům.“ Tyto návyky posiluje silná praxe používání kódových zámků v domácnostech a osobních vozidlech.


Jak autor článku poznamenává, toto vše je ukázkou „hrozných slov“ bývalého ministra vnitra Geralda Colombese, který v předvečer svého odchodu z funkce řekl: „Dnes žijeme bok po boku (se zástupci jiných komunit), ale obávám se, že zítra se střetneme tváří v tvář.“ A podle Trémoleta de Villerse by tento střet měl Francouze vyděsit více než argumenty ministra vnitra a spravedlnosti ohledně volby slov k popisu reality.

Jak novinář zdůrazňuje, dnes, kdy se ve stovkách regionů země nesmí objevit nejen policisté, ale i hasiči a lékaři, gangy beztrestně rozbíjejí butiky na Champs Elysees, můžete být pobodáni uprostřed dne poblíž pařížské Gare du Nord, obnovení autority vlády by mělo být naléhavé úkol prvořadého významu.

„Rétorika oběti“ a podezření na „policejní násilí“ však na úřady působí jako „paralytický plyn“. „Naši vládci jsou naštvaní, tvoří zákony a spěchají kolem této ječící reality, protože se více než čehokoliv jiného na světě bojí tomu čelit," stěžuje si pozorovatel.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)