Svátek má: Kamil

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Ustrašený Západ jako Řím během úpadku

Le Figaro: Ustrašený Západ jako Řím během úpadku

Na pozadí koronaviru se Západ, kdysi země nebojácných a krutých dobyvatelů a válečníků, změnil v něco ustrašeného a zapomínající na svou velkou minulost, tvrdí francouzský publicista Eric Zemmour.

Ilustrační foto
29. prosince 2020 - 10:10

Jak píše v článku pro Le Figaro, Asie se už vzpamatovala a pokračovala v průmyslovém závodě, Afrika se epidemii jen směje, protože je zanedbatelná ve srovnání se zuřící horečkou Ebola na kontinentu, zatímco Evropa a USA se mění v jakýsi úpadek a rozměklou Římskou říši.

Týdenník Time shrnul katastrofální výsledky roku 2020 a označil jej za nejhorší rok v historii. Podle francouzského publicisty Erica Zemmoura si americký tisk rozhodně drží svoji značku, protože takové přehánění je prostě ohromující.

„Žeby nejhorší rok? Horší než v roce 1916 s bitvou u Verdunu? 1918 se spanělskou chřipkou? 1942 se Stalingradem? 1871, kdy obyvatelé Paříže obléhaní pruskou armádou museli jíst krysy? 1709 s masovou smrtí lidí z hladu ve Francii za Ludvíka XIV.? A to bereme v úvahu pouze Francii a Evropu,“ srovnává Zemmour.


Jak píše v článku pro Le Figaro, samozřejmě se hodně mluvilo o tom, že úroveň vzdělání ve Spojených státech kleslo stejně jako ve Francii, ale bylo těžké tomu uvěřit. Nicméně je však americký tisk, který je tak obdivován francouzskými novináři, nyní v rukou mladší generace, která se stará jen o ekologii, feminismus, antirasismus a dekolonialismus.

„Dříve ve Francii by se takovým lidem dalo říkat domýšliví povýšenci, ale nyní řeknou, že taková definice uděluje příliš mnoho slovníku starého světa plného patriarchálních předsudků. Ale pokud se nad tím zamyslíte, tento americký tisk, kterému se smějeme tak často, jak nám dává lekce, o nás hodně vypovídá,“ poukazuje publicista.

Domnívá se, že Francouzi od každého odrodili a pohřbili svou vlastní ekonomiku kvůli epidemii s mírou úmrtnosti pouze 0,5% a kvůli strachu a zásadě předběžné opatrnosti se dostali do otupělosti. Výsledkem je, že politici uzavírají celý národ pod zámek a kážou, jak se chovat i ve svých vlastních jídelnách.

Varovaly před tím velké mysli 19. století, které viděly začátek nového světa. Auguste Comte předpovídal, že technologická revoluce bude znamenat vzestup ženských hodnot: pacifismus, hledání konsensu, princip předběžné opatrnosti. A vynálezce sociologie Emile Durkheim uvedl, že zvýšená pozornost věnovaná ekonomickým otázkám půjde ruku v ruce s anémií individualistických společností.

„Ať je to jakkoli, tyto příznaky jsou nejvýraznější na Západě. Asie již získala kontrolu a pokračovala v průmyslovém závodě. Na druhou stranu Afrika se této epidemii směje, protože ve srovnání se zuřící horečkou ebola na kontinentu je to prostě směšné. Západ, kdysi země nebojácných a krutých dobyvatelů a válečníků, se změnil v něco bázlivého a zapomínající na svou velkou minulost. Jako dekadentní a vyměkla Římská říše,“ uzavírá francouzský publicista.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)