Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Západ by měl přestat ekonomicky blokovat Sýrii!

Le Figaro: Západ by měl přestat ekonomicky blokovat Sýrii!

Otázka obnovy Sýrie se stává novým bojištěm pro světové mocnosti, uvedl Julien Barnes-Dacey, expert Evropské rady pro zahraniční vztahy, v rozhovoru s Le Figaro.

Ilustrační foto
24. září 2019 - 11:06

Zároveň nestojí za to čekat na skutečnou obnovu země v blízké budoucnosti, protože žádná ze zúčastněných stran nemá prostředky ani snahu zahájit tento proces, uvedl.

Ve dnech 17. až 21. září se v Damašku koná setkání zástupců 400 společností z 31 zemí při příležitosti pátého ročníku veletrhu věnovaného obnově země, píše Le Figaro. Letos se počet účastníků akce oproti minulému roku zvýšil o sto. Podle odborníka Evropské rady pro zahraniční vztahy Juliena Barnes-Daceye je to jistý znak úspěchu strategie PR syrské vlády a také způsob, jak upevnit vojenské vítězství režimu.

„Při této rekonstrukci chce Bašár Asad říci: „Válka je za námi, vyhráli jsme, nyní jsme vstoupili do poválečné éry," poznamenal expert. Současně, jak zdůrazňuje, vláda nemá ani zdroje, ani potřebné zkušenosti k odstranění obrovských škod způsobených válkou, a Asadovi hlavní spojenci ve válce - Rusko a Írán - nechtějí znovu vybudovat zemi a nemají k tomu žádné prostředky.

Zde plánuje Západ vstoupit do hry, vysvětluje Barnes-Dacey. Vzhledem k tomu, že pouze Evropská unie a Spojené státy mají příležitost přidělit finanční prostředky na zahájení obnovy země, snaží se získat ústupky od režimu výměnou za finanční pomoc - zejména nutí vládu uspořádat "spravedlivé" volby pod kontrolou OSN v roce 2021.

Podle Barnes-Daceye je však úspěch takové strategie pochybný. Vzhledem k tomu, že se Bašárovi Asadovi podařilo zůstat u moci během osmi let války, bylo by iluzí věřit, že ekonomický tlak ho přinutí opustit ji nyní, tvrdí expert. Současně bude na civilní obyvatelstvo připadat celé břemeno ekonomických sankcí, což vládě poskytne příležitost přesunout vinu za nízkou životní úroveň lidí na Západ.

Hypotéza, že zhoršující se ekonomická situace způsobí, že se lidé znovu vzbouří proti Asadově vládě, se zdá být Barnes-Daceyovi neudržitelná. Je nepravděpodobné, že po desetiletí bolestivé války budou občané znovu se pokoušet svrhnout režim.


Podle odborníka má Damašek a jeho spojenci odlišný pohled na problém obnovy Sýrie. Pokud Rusko doufá ve finanční pomoc ze Západu, pak tato vyhlídka nepřitahuje syrské a íránské orgány. Bašár Asad doufá, že přiláká čínské investice, ale Peking v této věci projevil mimořádnou opatrnost. Vzhledem k částečné obnově diplomatických vazeb Sýrie s ostatními arabskými státy lze předpokládat, že Saúdská Arábie se bude chtít na obnově podílet, aby odrazila íránský vliv v zemi, ale její příspěvek nebude dostatečný, říká Barnes-Dacey.

Podle odborníka by se v brzké době nemělo očekávat zahájení obnovy Sýrie, protože žádná ze zemí „nemá ani prostředky ani snahu“ to udělat. „Myslím, že se přibližujeme k situaci, která připomene Irák Saddáma Husajna po první válce v Zálivu," předpovídá expert.

Odborník vyzývá Západ, aby upustil od strategie hospodářské blokády Sýrie a připomněl, že tato metoda opakovaně prokázala svou neefektivnost. „Ekonomický tlak může mít váhu, ale rozhodně nedotlačí Bašára Asada k tomu, aby odešel," uvedl. Ve spojení s humanitární pomocí by však mohl režim umožnit ústupky v méně důležitých otázkách, dodává Barnes-Dacey.

Autor materiálu, jak je běžné v myšlení západních stratégů, naráží jen okrajově na skutečnost neslýchaného válečného utrpení syrského obyvatelstva a věnuje pozornost spíše neúspěšné strategii odchodu Asada. Jen přitom jaksi mizí ony „hodnoty“ euroatlantické civilizace, jimiž se Západ tak pyšní – a mezi nimi, zdá se někde na okraji, choulí „humanita“. A ohledně poznámek, že Rusko nemá "prostředky ani snahu" k obnově Sýrie autor materiálu vědomě přistupuje k nekorektnosti srovnáním s politikou Západu, kdy se neiformovanému čtenáři snaží vnutit onu těžko prokazatelnou "nesnahu" Ruska. Zatímco Západ a Spojené státy vyhrožují sankcemi všem, kdo se pokouší Sýrii pomoci.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)