Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Blízký východ riskuje explodovat jako Evropa v roce 1914!

Le Monde: Blízký východ riskuje explodovat jako Evropa v roce 1914!

Situace na Středním východě je podobná atmosféře, která panovala v Evropě v předvečer první světové války, takže jakýkoli neúmyslně vyvolaný střet by mohl stačit k vyvolání konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem.

Ilustrační foto
21. srpna 2019 - 11:04

Jak napsaů politický analytik ve sloupci Le Monde, v tomto případě se mohou rozšířit další konfliktní body - z Libanonu do Jemenu.

Po atentátu na Františka Ferdinanda, který zahájil První světovou válku, uplynulo více než sto let a stejný scénář nyní hrozí, že se vyvine na Středním východě, napsal ve svém komentáři pro Le Monde americký specialista na Írán Ali Vaez. Podle něj nyní může každý dron, raketa nebo námořní mina podnítit nekontrolovaný vojenský konflikt mezi Íránem a Spojenými státy. Tomuto „scénáři noční můry“ však lze zabránit, pokud Evropa udělá, co je třeba.

„Odpočítávání“ začalo, když se Spojené státy stáhly z íránské atomové smlouvy. Od té doby začaly Washington a Teherán zvyšovat napětí a nyní sebemenší jiskra bude stačit k vyvolání nejen konfliktu mezi nimi, ale také požáru v celém regionu: v Iráku, Sýrii, Jemenu a Libanonu, uvedl autor článku.

„Trumpova administrativa se velmi mýlí, pokud věří, že budeme jednat se zbraněmi u hlavy nebo že válka, kterou začnou, povede z naší strany pouze k omezeným důsledkům. Budeme nuceni zabránit jejich novému úderu, a to znamená způsobit jim značné škody,“ citoval autor slova svého zdroje z íránské vlády.

Například v Iráku podporuje Írán šíitské skupiny, což mu dává možnost zasáhnout americké skupiny, ale nebýt přímo zapojen. Realitu tohoto scénáře ukazují nedávné útoky proti diplomatickým, vojenským a ropným zařízením v Iráku.

Dalším pravděpodobným „detonátorem“ je válka v Jemenu. Tam spojenecké skupiny Íránu nedávno posílily útoky na amerického spojence - Saúdskou Arábii. Pokud budou pokračovat a budou mít za následek oběti ze saúdské strany, mohou Spojené státy zasáhnout nejen proti rebelům, ale také proti samotnému Íránu.

V Sýrii „nebezpečná hra s kočkou a myší“ mezi Íránem a Spojenými státy už téměř vedla k válce. Předchozí schémata omezených úderů a omezených reakcí nemusí v regionu fungovat, varoval autor. Írán může v případě potřeby použít posílené stanné právo. A naopak: konfrontace mezi Íránem a Izraelem může dokonce zapojit Rusko do amerického konfliktu.

Pokud USA zaútočí na Írán, pak bude libanonský Hizballáh považovat za povinnost postavit se za svého spojence a může zasáhnout Izrael. Sám vůdce Hizballáhu před tím varoval a hovořil o možné „explozi v celém regionu“.

Každý z těchto konfliktů může vést k velké konfrontaci v regionu, což znamená, že by snižování napětí mělo být nejvyšší prioritou všech zemí, zdůraznil autor.

Írán doposud usiloval o přímá jednání se Spojenými státy, přičemž jako prostředníky použil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a senátora USA Randa Paula. Možná právě oni, s přímým přístupem k Donaldovi Trumpovi, mohou změnit náladu v Bílém domě, doufá autor článku.

Tato možnost nabízí jako první krok: Spojené státy částečně zruší sankce za vývoz íránské ropy a Teherán se na oplátku vrátí k plnému dodržování atomové dohody a přestane útočit na námořní dopravu v Perském zálivu. Kromě toho by mohli diplomaté zajistit propuštění některých Američanů, kteří skončili v iránském vězení za pochybných obvinění. Za tímto účelem však USA musí změnit svou kampaň, aby vyvíjely maximální tlak na Teherán výměnou za omezené ústupky Íránu.

„Válka není v žádném případě nevyhnutelná,“ uvedl autor článku v Le Monde. „Ale stačí jedna sirka ležérně hozená do sudu prachu na Středním východě, aby ji rozpoutala. Francie, která nedokázala zastavit děla v srpnu 1914, může být schopna zastavit dělostřelectvo v Perském zálivu v srpnu 2019.“

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)