Svátek má: Heřman|Hermína

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Bolsonaro vyhrocuje vztahy s Venezuelou!

Le Monde: Bolsonaro vyhrocuje vztahy s Venezuelou!

Brazilská vláda stáhla všechny diplomatické zástupce z Venezuely a vyzvala sousední zemi, aby učinila stejný stejný krok, píše Le Monde.

Jair Bolsonaro, brazilský prezident
6. března 2020 - 11:06

Publikace připomíná, že napětí mezi státy bylo vytvořeno po převzetí moci v Brazílii Jairem Bolsonarem, který uznal vůdce venezuelské opozice Juan Guaido za legitimního prezidenta země.

Ve čtvrtek 5. března vláda Bolsonara odvolala „veškerý“ diplomatický personál z Venezuely a požadovala, aby Caracas stáhl své zástupce z Brazílie, píše Le Monde s odkazem na agenturu AFP. Podle místních novin bude celý proces trvat asi dva měsíce.

Nicméně, jak zdůrazňuje vládní zdroj agentury, takové opatření neznamená, že se velvyslanectví země zavře. Nyní podle něj brazilská vláda hodnotí, jak poskytnout konzulární pomoc těm 10 tisícům občanů země, kteří žijí ve Venezuele, a v této situaci mohou utrpět.


Francouzské noviny připomínají, že brazilsko-venezuelské vztahy zůstávají napjaté od převzetí moci v roce 2019 Jairem Bolsonarem, který vůdce opozice Juana Guaidoa uznal za úřadujícího prezidenta. „Bolsonaru cvičí brazilskou armádu na ozbrojený konflikt s Venezuelou a podporuje teroristické skupiny, které útočily na venezuelskou vojenskou jednotku," řekl šéf státu Nicolas Maduro v polovině února v Caracasu zahraničním reportérům. Publikace uvádí, že Maduro hovořil o útoku 22. prosince, kdy skupina venezuelských dezertérů zaútočila na vojenské stanoviště ve státě Bolivar, hraničící s Brazílií. Tehdy zemřel jeden voják a pět údajných podněcovatelů hledalo azyl v Brazílii.
 
"Existují teroristické skupiny, které připravují útoky a vojenské invaze proti Venezuele z brazilského území," cituje publikace Madura. Dodal, že Venezuelané „mají právo se chránit“, a nazval hlavu Brazílie „fašistou“. Le Monde podotýká, že země nedávno uspořádala rozsáhlá vojenská cvičení „Bolivarský štít 2020“, které pokrylo mnoho venezuelských regionů, včetně hranic s Kolumbií a Brazílií.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)