Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Francie prohrála válku o masky a testy, a vyjde ji to draho

Le Monde: Francie prohrála válku o masky a testy, a vyjde ji to draho

Od samého začátku koronavirové krize Francie vážně zaostávala za ostatními zeměmi na dvou frontách - ve výrobě lékařských masek a testů na Covid-19, píše Le Monde.

Ilustrační foto
29. dubna 2020 - 10:16

Tento deficit přijde draho draho zemi, jejíž zdravotnický systém dnes funguje na své hraně, a ekonomika utrpí těžké ztráty kvůli celkové izolaci, uvádí noviny. Publikace obviňuje nemotornou francouzskou administrativu, která se nedokázala včas přizpůsobit krizi.

„Inventář“ toho, co fungovalo a co neuspělo, lze u různých zemí v boji proti „světovému neštěstí“ zjistit až na konci pandemie Covid-19, nelze však popřít, že Francie od začátku krize zaostávala na dvou frontách, píše Le Monde ve svém úvodníku. Odpočátku se země potýkala s nedostatkem masek, který se vláda nejprve pokusila popřít, pak se nedokázala řídit pokyny ředitele WHO, který od 16. března radil zemím, které čelí epidemii, aby „znovu testovaly, testovaly a testovaly“.

Jak noviny vysvětlují, testování potenciálních nosičů viru v rané fázi, i když jsou jejich příznaky mírné, je možní izolovat a přerušit řetězec šíření choroby. V případě kdy země, jako Německo, důsledně plnily a pokračovaly v provádění doporučení Světové zdravotnické organizace, demonstrují zřejmé výsledky, patří Francie k zaostalým situacím. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj provedla Francie do 15. dubna v průměru 5,1 testů na 1 000 obyvatel, což je téměř třikrát méně než v jiných zemích.

Navzdory úsilí vlády se ukázalo, že důsledky tohoto zpoždění byly hrozné: aby se předešlo nekontrolovanému vývoji epidemie a nadměrnému zatěžování zdravotnického systému, počínaje 17. březnem byla celá populace země na dva měsíce izolována. Tato opatření měla vážné důsledky pro hospodářskou činnost, jakož i pro zdraví a morálku lidí uvězněných v jejich domovech.


„Cena vyjádřená v lidských životech je monstrózní," uvedl v nedávném rozhovoru s Le Monde epidemiolog a bývalý generální ředitel zdravotnických služeb, William Dab, který předložil kontrast hrdinství zdravotnického personálu a vynikající ošetřením vážně nemocných pacientů se závažnými dírami ve zdravotním systému. V procesu fragmentace systému a jeho podrobení požadavkům trhu bylo odvětví prevence nemocí v posledních letech opuštěno.

Pokud jde o nedostatek testů a masek, problémem není snaha nebo schopnost Francie je vyrobit, ale neschopnost administrativního systému přizpůsobit se podmínkám krize. Pomalost, ne vždy nutná k zajištění spolehlivosti testů, se projevila ve všech oblastech. Projevila se nejen v nepřiměřeném lpění na postupech, v přání chránit jednu nebo druhou „baštu“, za neexistence dialogu mezi prefekturami a regionálními zdravotnickými službami. V e výsledku se ztratil více než měsíc cenného času - vládě se podařilo sjednotit všechny veřejné i soukromé hráče kolem projektu zkušební produkce až v polovině dubna.


Jak noviny připomínají, v nedávném rozhovoru s Financial Times francouzský prezident prohlásil, že Francie se stejně jako ostatní země si berou lekci ze své vlastní zranitelnosti, jejíž význam má i nadále dávat přednost otázkám „vzdělávání, zdraví a klimatu“. Redaktoři jsou přesvědčeni, že k posílení francouzské zdravotní péče nebude stačit vlévání miliard eur. „Všechno musí být přehodnoceno, aby byla za co nejlepších podmínek zajištěna ochrana Francouzů," uzavírá Le Monde.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)