Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Francouzští experti předpovídají budoucnost po koronaviru

Le Monde: Francouzští experti předpovídají budoucnost po koronaviru

Francouzští analytici zveřejnili dvě vícestránkové zprávy o vývoji pandemie koronaviru a o budoucím východisku z krize, kterou vyvolává.

Ilustrační foto
7. dubna 2020 - 11:04

Jak uvedl deník Le Monde, podle odborníků povede konec pandemie k zostření konkurence mezi světovými mocnostmi a k revizi stávajícího liberálního modelu průmyslového a obchodního rozvoje.

Jak přemýšlet o důsledcích koronaviru pro Francii a zbytek světa, když je každý den zaneprázdněn krizovým řízením, zeptal se Le Monde s tím, že tato „mise je nemožná“. Vzhledem k tomu, že ministerstvo zahraničních věcí země je zcela zaneprázdněno návratem Francouzů, kteří jsou stále v zahraničí, byl tento úkol převeden na Středisko pro analýzu, prognózu a strategii, které je podřízeno ministerstvu zahraničí.

Středisko nedávno vydalo dvě vícestránkové zprávy pro úřad ministra zahraničí Jean-Yves Le Driana a prezidenta republiky, s nimiž se publikace mohla seznámit.

Pokud se první týká toho, co koronavirus odhalil, druhá se věnuje myšlenkám ohledně cesty z krize, aniž by předpovídala datum ukončení. Pandemická zpráva zmiňuje existenci „apokalyptických scénářů“, pomocí nichž se experti snaží zvýšit relevanci svého výzkumného oboru, což má však pozitivní rys. Tyto prognózy poukazují na zranitelnosti moderní společnosti, přesvědčené o schopnosti vědeckého pokroku vymýtit jakoukoli nemoc, zatímco realita ukazuje, že se stále objevují nové viry a extrémně rezistentní bakterie.

Podle názoru autorů zprávy je v bude širším smyslu předmětem revize celý model průmyslového a obchodního rozvoje liberálního typu. Kromě toho, jak odborníci střediska poznamenávají, „ostré a rozsáhlé snížení globalizace je nepravděpodobné“, pokud státy nebudou vyvíjet vážný tlak na byznys, který nemá důvod odmítat výhody mezinárodních výrobních řetězců, pokud jde o náklady, konkurenceschopnost a ziskovost.

Odborníci připomínají, že Evropská unie čelící pandemii, se projevila především právním přístupem a neschopností sjednotit státy, aby se postavily proti jejich počátečním reflexům. A současně Čína agresivně propaguje své údajné úspěchy v boji proti pandemii, které nebyly dosud potvrzeny. Podle analytického centra se Čína cítí dostatečně sebevědomě, aby mohla zahájit debatu o soupeření o modelech řízení zdravotní péče, v nichž jsou nordické a západní země dlouhodobě vůdci. Zároveň se v této diskusi vyhýbá otázkám lidských práv a transparentnosti systému.

FP: Svět po koronaviru - konec amerického vedení!

Podle odborníků mohou důsledky koronaviru ovlivnit nejen demokracie, ale i jiné režimy. „Už si můžeme představit, že zdravotní krize bude mít vážné důsledky pro íránské úřady, otevře novou frontu v transatlantických vztazích nebo dokonce ovlivní dynamiku volební kampaně ve Spojených státech," uzavírá zpráva.

Jak uvádí druhá zpráva centra, překonání krize může mít podobu „tvrdé konkurence“ a stát se testem zranitelnosti Francie. Trend posledních měsíců směrem k sociálním nepokojům může pokračovat na pozadí krize v oblasti zdravotních a ekonomických obtíží.

Současná krize je navíc úrodnou půdou pro další rozkvět populismu, podporovaný obavami, pochybnostmi a nedůvěrou k elitám. Kromě toho bude Západ muset čelit čínskému přístupu, což je problém nejen z hlediska jeho základních hodnot, ale také z hlediska jeho skrytých motivů. „I když nemůže usilovat o vůdcovství podobnému vedení, které USA převzalo před několika lety, Čína již zabírá prostor a stává se nepostradatelným a dokonce ústředním hráčem," uvádí se v dokumentu.

Současná krize může dále prohloubit vakuum vlivu v mezinárodních konfliktech, zejména na Blízkém východě a v Sahelu, které Moskva a Peking již začaly využívat.

Pokud jde o Evropu, podle názoru autorů zprávy čelí existenciální zkoušce. Pokud se struktury EU dokázaly postupně dostat do pohotovosti, zůstávají v zajetí svých obvyklých předsudků týkajících se domácího trhu, hranic, právního přístupu a jediného možného výkladu svých vlastních kompetencí. Podle odborníků by měla být prioritou humanitární pomoc zranitelným státům v očekávání, že se epidemie v období astronomické zimy přesune na jižní polokouli.

Z ekonomického hlediska je hlavní hrozbou konzervatismus, varují odborníci centra. Úsilí stimulující růst může pomoci vrátit staré ekonomické praktiky zpět na úkor inovativnějších a ekologičtějších. Oblast, ve které bude technologická rivalita nejvíce pociťována, bude digitální technologie, předpovídá think tank. Hlavními kontroverzními otázkami bude anonymita údajů, doba jejich uchovávání a uchovávání lékařských tajemství.

Aby bylo možné krizi přiměřeně vyřešit, navrhuje analytické středisko vytvořit komisi nezávislých odborníků ze států a mezinárodních organizací, která by poskytovala zpětnou vazbu.

Podobně by WHO měla být poučena, aby přemýšlela o prevenci a rychlé reakci na takové zdravotní krize, jakož i o organizaci výzkumu, odpovědnosti farmaceutického průmyslu atd. Očekává se také odborné poradenství ohledně rizika infekčních chorob a jejich vztahu k činnosti člověka, vytvořené podle Mezivládního panelu pro změnu klimatu.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)