Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde k dopadu brexitu na EU: Zbude filozofická prázdnota?

Le Monde k dopadu brexitu na EU: Zbude filozofická prázdnota?

„Jak bude vypadat Evropa složená z 27 zemí?“ ptá se Le Monde. Francouzské noviny zkoumají možné důsledky brexitu pro EU.

Ilustrační foto
29. ledna 2020 - 10:10

Odchod Velké Británie bude ranou geopolitickým pozicím EU, posílí však eurozónu a umožní přehodnotit evropský projekt, tvrdí Le Monde.

Podle publikace hráli Britové obrovskou roli v politice a ekonomice Evropské unie, ale evropská jednota pro ně nikdy nebyla tak významná jako pro Francouze a Němce.

Zaprvé, odchod Británie z Evropské unie znamená „amputaci“ 15% evropského HDP a 66 milionů lidí, uvádí článek. Místo důležitého zdroje příjmů pro evropský rozpočet se Velká Británie, podle slov německé kancléřky Angely Merkelové, stane „konkurencí u našich dveří“.

Z pohledu geopolitiky vyjde brexit Evropu také „draho“: po 31. lednu zůstane v EU pouze jedna země s jadernými zbraněmi a stálým členstvím v Radě bezpečnosti OSN - Francie, poznamenává Le Monde.

Kromě toho podle autora článku odchod Velké Británie zanechá „filozofickou prázdnotu“, protože Britové byli vždy „v epicentru bitvy idejí“ a „dokonale zvládli“ umění ovlivňovat bruselskou politiku.

Publikace cituje slova anonymního diplomata: „Od Thatcherové po Blaira se v Londýně definoval typ evropské stavby ... Spojené království chtělo expanzi, aby oslabilo unii, vyhnulo se integraci a mělo spojence.“

Jiný diplomat tvrdí: „Pro Evropu je brexit momentem srovnatelným se sjednocením Německa. Také on radikálně mění evropskou krajinu.“


Po znovusjednocení Německa se Evropě díky euru „podařilo znovuobjevit“, píše Le Monde. V Brexitu vidí někteří také příležitost „znovu přebudovat projekt“, zatímco prý „evropská myšlenka“ zažívá prudký nárůst popularity. Nakonec ani vůdce Národní asociace Marine Le Penová již nemluví o „frexitu“, zdůrazňují francouzské noviny.

Jiní se obávají dlouhodobého oslabení evropského klubu: „Existuje riziko ztráty významu; pokud bude vše pokračovat, bude Evropa velmi oslabena,“ varuje bývalý francouzský ministr pro evropské záležitosti Alain Lamassour. Lamassour zároveň připomíná: „Od roku 1973 jsou Britové věčnými unavovači. Brexit odstraní Evropě ruční brzdy. “

Ale všichni souhlasí s tím, že v tuto chvíli zatím nic není předurčeno, poukazuje článek. Podle slov vysokého představitele EU pro zahraniční věci Josepa Borrela: „Evropská unie je aktérem při hledání sebe sama, stále neví, jakou roli chce hrát.“

Autor článku nepochybuje o jedné věci: evropský projekt nikdy nebyl pro Londýn tak významný jako pro Paříž nebo Berlín. Spojené království oslabilo EU neúčastí na eurozóně a schengenském právu, a také se odchýlilo od evropských norem v soudních a policejních věcech.

Brexit tak povede k silnější měnové unii: eurozóna již bude představovat přibližně 85% HDP EU, a nikoli 72%, jak je tomu nyní. V budoucnu se toto číslo dále zvýší, protože Chorvatsko a Bulharsko mají v úmyslu rychle přejít na jednotnou měnu.

„Eurozóna se stává motorem unie," cituje Le Monde bývalého předsedu italské rady ministrů Enrica Letty.


Podle francouzského analytika Nicolase Verony brexit již mění rovnováhu sil na kontinentu: „Evropská jednání jsou velmi rituální, jedná se o hru rolí. Měli jsme kanonické trio: Francie, Německo a Velká Británie. Role se již dnes přerozdělují.“ Francouzsko-německý pár zůstává ve středu unie, ale zájmy obou zemí se neshodují: Berlín myslí na ekonomickou moc a Paříž na geopolitiku, uvádí článek.

Hlavní věcí, na které spočívá evropská jednota, je domácí trh se 450 miliony spotřebitelů: „Toto je pojidlo, které nás drží pohromadě,“ citují noviny nejmenovaného diplomata.

Ale určujícím faktorem pro Evropu bude povaha jednání mezi Londýnem a Bruselem o budoucích vztazích, je přesvědčen autor článku. Tato jednání umožní nebo nedovolí „omezit negativní důsledky“ brexitu, zejména ve věcech geopolitiky. Navíc to bude „první zkouška jednoty“ Evropanů: „jakmile se rozdělí, tak poté brexit Evropu opravdu oslabí.“

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)