Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Koronavirus ukončuje americké vedení a evropskou jednotu!

Le Monde: Koronavirus ukončuje americké vedení a evropskou jednotu!

Pandemie koronaviru ukončila světový řád vytvořený po druhé světové válce a vedení USA na mezinárodní scéně, tvrdí Le Monde.

Ilustrační foto
5. května 2020 - 10:15

Podle publikace ukázala celosvětová zdravotní krize důležitost úlohy, kterou Čína hraje v mezinárodních strukturách, a vážně zasáhla jednotu Evropy. Za účelem dalšího ovlivnění zřízení nového světového řádu by EU měla revidovat svou vlastní strukturu, jsou si jisti autoři článku.

Jsme svědky radikální změny politického prostředí v důsledku globální zdravotní krize? Mluví současné události o urychlení již existujících trendů nebo posunu paradigmatu? Bude svět po pandemii horší a lepší, než dříve? Tyto otázky si položil Le Monde v úvodníku s tím, že jsou stejně legitimní, jako otázky o budoucnosti společnosti a ekonomiky po krizi, ačkoli pokusit se na ně odpovědět, je jako vztyčit prst k nebi, protože ani trvání, ani rozsah krize ani způsob jejího překonání, stále není znám.

Přesto je možné poučit se ze šoků, které světový řád prožil kvůli pandemii COVID-19, míní autoři materiálu. Zaprvé, podle novinářů světový řád, vybudovaný po druhé světové válce pod záštitou Spojených států, v 21. století již nenaplňuje skutečnou rovnováhu moci na světě. Podle publikace se tento světový řád začal hroutit ještě před kronavirovou krizí - někteří jsou dokonce ochotni počítat s jeho ústupem od roku 1989, kdy se zhroutil komunistický blok. Konec studené války, zánik SSSR a rozvoj Číny postupně zbavily světový řád základu americko-sovětské konfrontace. Po „bipolárním řádu následovala multipolární chaos“,  k němuž se stále hůře přizpůsoboval mnohostranný způsob řízení světa.


Deník zdůrazňuje, že vzestup Číny hrál klíčovou roli při destabilizaci dříve existujícího systému. Zpoždění, se kterým Světová zdravotnická organizace varovala mezinárodní společenství před nebezpečím pandemie, bylo důkazem její závislosti na Pekingu. Uprostřed obvinění ohledně původu viru se zintenzivnilo soupeření mezi Čínou a Spojenými státy. Jak publikace uvádí, často se zdá, že tyto síly utrácí více energie na vzájemnou konfrontaci než na boj proti zdravotní krizi v jejich vlastních zemích.

Druhou lekcí je, že USA dnes již nehrají roli světového vůdce jako ve 20. století, jsou si autoři článku jisti. Pokud se Washington v posledních letech této misi stále vyhýbá, současná krize, která zemi oslabila, přiměla Američany, aby ji definitivně opustili. Donald Trump se musel přesvědčit k účasti prostřednictvím videospojením na mezinárodních setkáních, kterým měl předsedat. Jak se uvádí v novinách, tato setkání nepřinesla ani výsledek, a Rada bezpečnosti OSN byla ve skutečnosti ochromena.

Podle Le Monde také evropská jednota nemohla odolat útoku koronaviru. Bez ohledu na pandemii, kterou si nebyla schopna předvídat, nebyla EU schopna podpořit země nejvíce zasažené epidemií. „Egoismus států a návrat hranic ohrozil dva pilíře Evropské unie: schengenskou zónu a jednotný trh,“ poukazují noviny. Evropa, opuštěná Spojenými státy, která je předmětem nároků Číny a v napjatých vztazích s Ruskem, stále věří v mnohostranný přístup, píší noviny.

Pokud však chce EU po krizi ovlivnit vytvoření spolehlivějšího a spravedlivějšího světového řádu, měla by začít revizí své vlastní ekonomiky, solidarity a odhodlání, tvrdí autoři článku.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)