Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Putin byl na rozhovorech v Paříži "neviditelně přítomen"

Le Monde: Putin byl na rozhovorech v Paříži "neviditelně přítomen"

Vladimir Zelenskij se osobně setkal s Emmanuelem Macronem a poté hovořil prostřednictvím videohovoru s Angelou Merkelovou.

Vladimir Zelenskij,ukrajinský prezident
18. dubna 2021 - 04:20

Vladimir Putin nebyl během těchto rozhovorů přítomen, ale jelikož témata jednání přímo souvisela s Ruskem, autor článku v Le Monde píše, že se jich neviditelně účastnil.

Setkání ve formátu „2 + 1“ se nakonec proměnilo ve výpočet pro čtyři, píše Le Monde. Prezident Ukrajiny Vladimir Zelenskij se poprvé setkal na pracovní snídani s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, poté jednal prostřednictvím videopřipojení s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. A ačkoli Putin nebyl přítomen ani tam, ani tam, stále se jednání neviditelně účastnil, píše autor článku.
 
Faktem je, že Kreml právě vydal varování, že na šest měsíců uzavře vodní plochu kolem Krymu před zahraničními válečnými loděmi. „ Od 21.hodiny  24. dubna do 21. hodiny 31. října je pozastaveno uplatňování práva na svobodný průchod teritoriálním mořem Ruské federace pro zahraniční válečné lodě a další státní lodě ,“ oznámilo ruské ministerstvo obrany. Mluvíme o třech zónách: na západě Krymu, na jihu Krymu a poblíž Kerčského průlivu.
 
Zelenskij si přijel do Paříže pro podporu hlavních mediátorů při plnění minských dohod - Německa a Francie. Autor článku uvádí, že provádění těchto dohod se dnes dostalo do slepé uličky. Jak uvádí OBSE, napětí na Donbasu za poslední dva týdny dosáhlo nejvyšší úrovně od začátku roku.

 
Výsledkem bylo, že po jednání všichni tři vůdci vyzvali Moskvu, aby stáhla své jednotky z Krymu a od hranic s Ukrajinou. Rovněž vyjádřili znepokojení nad současnou situací. Angela Mekrel požadovala, aby Rusko stáhlo své jednotky, a Emmanuel Macron na Twitteru napsal, že jediné řešení tohoto konfliktu je politické a země ho chtějí dosáhnout. Vladimir Zelenskij zase řekl, že je připraven na jednání ve čtyřech - s Vladimírem Putinem.
 
Jak uvedli vedoucí představitelé, rozhovory se nyní vedly o snížení napětí, a proto je důležité, aby se jich dobrovolně účastnilo také Rusko. V pondělí je naplánováno setkání v normandském formátu.
 
Současně, jak poznamenává autor článku, vůdci Německa a Francie neřekli nic o tom, že by rádi viděli Ukrajinu v NATO. Jak bylo uvedeno v kanceláři ukrajinského prezidenta, o této otázce se diskutovalo, Macron „ podporuje a chápe snahy Ukrajiny o alianci “, ale tato otázka by měla být vyřešena na červnovém summitu NATO.

 
NATO okamžitě reagovalo na rozhodnutí Ruska uzavřít část Černého moře. Vyjádřili znepokojení a vyzvali Rusko, aby zaručilo volný přístup do ukrajinských přístavů Azovského moře a zajistilo svobodu plavby. Omezení přístupu do některých oblastí Černého moře a Kerčského průlivu se tam také nazývalo „ nepřiměřená akce “, což ukazuje „ destabilizující chování ze strany Ruska “, píše Le Monde.

(rp,prvnizpravy.cz, rt, foto:arch.)