Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Salvinimu hrozí 15 let vězení - nepustil migranty!

Le Monde: Salvinimu hrozí 15 let vězení - nepustil migranty!

Italský senát zrušil parlamentní imunitu bývalému ministrovi vnitra Matteu Salvinimu, což umožní podruhé jeho předvolání k soudu za nezákonné zbavení svobody lidí.

Matteo Salvini
1. srpna 2020 - 04:20

Jak uvedl Le Monde, vůdce strany „Liga severu“ je obviněn z toho, že nepovolil lodím humanitárních misí přistát s migranty, kteří byli vyzvednuti ve Středozemním moři na pobřeží Itálie.

Ve čtvrtek Senát ozbavil parlamentní imunity bývalého italského ministra vnitra Mattea Salviniho, což umožnilo trestní stíhání při druhém procesu s migranty, informoval Le Monde. Nyní, pokud soudní proces skončí rozsudkem, vůdce strany „Liga severu“ bude čelit až 15 letům vězení.

Podle publikace soud v Palermu obviňuje Salviniho z nezákonného zbavení svobody lidí. V srpnu 2019 jako ministr vnitra odmítl dovolit více než 80 migrantům vystoupit z paluby lodi Open Arms, která byla blokována u pobřeží Sicílie. Zástupci humanitární mise uvedli, že rozhodnutí Senátu je „dobrou příležitostí k obnovení pravdy“ a že na lavici soudu nejde ani tak o bývalého ministra, jako jeho politické názory.

„Jsem hrdý, že jsem bránil Itálii, a udělám to znovu," odpověděl Matteo Salvini na tato slova. „Pokud si někdo myslí, že mě vyděsí politickým soudem, mýlí se."


V únoru Senát zrušil jeho imunitu pro další případ, který bude projednán 3. října. Je obviněn z toho, že v červenci 2019 zabraňoval 116 migrantům opustit loď Pobřežní stráže několik dní. „Liga severu“ reagovala argumentací, že blokování lodí bylo celkovým rozhodnutím vlády, a proto za to sdílí odpovědnost i předseda vlády Giuseppe Conte.

Jak Le Monde poznamenal, Salviniho popularita klesla od vypuknutí pandemie, která Italy nejvíce znepokojovala, a potlačila tolik oblíbenou otázku migrantů. Nyní však ve Středozemním moři opět roste počet přistěhovalců, kteří každý den přistávají ve stovkách na pobřeží Itálie nebo jsou zachráněni loděmi nevládních organizací a pobřežní stráže.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)