Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Trump obvinil pobaltské země z války v Jugoslávii!

Le Monde: Trump obvinil pobaltské země z války v Jugoslávii!

Prezident Donald Trump způsobil psychologické trauma vůdcům z Estonska, Lotyšska a Litvy Kersti Kaljulaid, Raimonds Vējonisi a Dalii Grybauskaite, když si spletl Pobaltí za Balkán a obvinil země z války v Jugoslávii.

Donald Trump, prezident USA
11. listopadu 2018 - 11:06

A to i přesto, že manželka současného vlastníka Bílého domu, Melanie, pochází z bývalé Jugoslávie. Podle Le Monde, se vzpomínkami na tuto událost, která se stala před šesti měsíci, se prezidenti těchto tří zemí podělili se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem.

Během stejné návštěvy ve Washingtonu se však zástupci pobaltských států dostali „také své", když je Trump obvinil z nedostatečné účasti na aktivitách NATO. Setkání skončilo přáním, aby se Litva, Lotyšsko a Estonsko naučily porozumět svému východnímu sousedovi a udržovaly dobré vztahy s Ruskem.


Ačkoli se příběh odehrál před šesti měsíci, francouzské noviny se rozhodly vzpomenout si na to v řadě článků věnovaných krizi v transatlantických vztazích, s načasováním, aby se shodovaly s návštěvou Trumpa ve Francii.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)