Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Les Echos: „Dvě minuty do půlnoci“ - svět na pokraji jaderné krize!

Les Echos: „Dvě minuty do půlnoci“ - svět na pokraji jaderné krize!

Spojené státy a Rusko ruší řadu smluv, které po mnoho let bránily šíření zbraní – a nyní, podle Les Echos, nebezpečí jaderné krize opět vzrostlo, a to nejen mezi oběma zeměmi.

Ilustrační foto
24. září 2019 - 04:20

Na geopolitické radě se objevila Čína, která také rozšiřuje svůj jaderný potenciál, a Írán, který se podílí na obohacování uranu, proto publikace vybízí světové vůdce, aby seděli u jednacího stolu dříve, než bude příliš pozdě.

Od pádu berlínské zdi nebyl svět nikdy tak blízko hluboké jaderné krizi - jak připomíná Les Echos, tento stav nazval Emmanuel Macron „světovou divočinou“. V dějinách konfrontace východ-západ bylo mnoho okamžiků, kdy katastrofě bylo těsně zabráněno - například během karibské krize v roce 1962.

V 80. letech měl svět asi 65 tisíc jaderných hlavic schopných několikrát zničit Zemi - díky řadě smluv uzavřených mezi USA a SSSR a poté ruským nástupcem bylo možné tento počet snížit na méně než 9,5 tisíc. Právě tyto dvě země mají nyní největší jaderné kapacity, zatímco Francie, Čína, Velká Británie, Izrael, Indie, Pákistán a KLDR tvoří pouze 10% zásob jaderných zbraní.

Donald Trump a Vladimir Putin zpochybňují tento složitý a křehký systém. „Nejedná se o nový kurs vyzbrojování, který zahrnuje hromadění zbraní, je to složitější situace, protože mizí pravidla hry," ujistil francouzský deník Francois Heisbourg, zvláštní poradce Nadace strategického výzkumu (FRS). Podle něj smlouvy znamenaly „velmi důkladné kontroly v továrně“ a nyní zemím hrozí, že nevědí, co má nepřítel na skladě.
 
V srpnu 2019 tak prezident Trump potvrdil své rozhodnutí vypovědět Spojenými státy Smlouvo o odstranění raket středního a krátkého doletu, podepsané v roce 1987 Ronaldem Reaganem a Michailem Gorbačovem. Tento „pozůstatek studené války“ zakázal oběma zemím rozmístit pozemní rakety s dosahem 500 až 5,5 tisíc kilometrů, ačkoli Spojené státy s podporou 28 spojenců NATO obvinily Moskvu z porušení smlouvy kvůli testu, výrobě a rozmístění řízených střel SSC-8, Washingtonu to umožnilo poprvé od konce studené války vyzkoušet odpálení rakety středního doletu.


Další důležitá strategická útočná smlouva o omezování zbraní (START III), podepsaná v roce 2010 Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem, vyprší v roce 2021 a strany mohou v této situaci odmítnout její prodloužení. Účelem smlouvy je snížit na 1500 počet bomb a jaderných hlavic v obou zemích, ale Trump ani Putin dosud neprojevili přání zahájit jednání.
 
Jak zdůrazňuje Corentin Brustlein, ředitel Centra pro studium bezpečnosti Francouzského institutu mezinárodních vztahů (IFRI), revize smluv začala dlouho předtím, než se ujal úřadu prezident Donald Trump a před připojením Krymu k Rusku.Washington totiž v roce 2001 jednostranně odstoupil od dohody o omezení systémů protiraketové obrany (IBM). Nyní, jak noviny poznamenávají, na obzoru vyvstává nový problém: jaderná smlouva o nešíření jaderných zbraní, ratifikovaná téměř všemi zeměmi (s výjimkou Izraele, Indie, Pákistánu a KLDR, která odstoupila od dohody), omezující počet jaderných mocností.
 
Jednostranné rozhodnutí Trumpa opustit provádění společného komplexního jaderného akčního plánu z roku 2015 je však velkým krokem zpět v otázce nešíření zbraní: poté Írán začal obohacovat uran potřebný k výrobě jaderné bomby.

Jak shrnuje Les Echos, v současné době se svět neúčastní pouze vojenské konfrontace mezi dvěma supervelmocemi, které si díky vzájemnému strachu z jaderného arzenálu druhé strany více či méně udržely rovnováhu. Od doby, kdy se na geopolitické desce objevila Čína, která vyvinula taktické jaderné zbraně, se škála možných hrozeb rozšířila.
 
Evropa však nadále zůstává ve stínu, protože není schopna prokázat svou sílu. „Dvě minuty do půlnoci“ před Posledním soudem - s takovým nadpisem v lednu 2019 byl v Bulletinu atomových vědců publikován článek: pokud podle Francoise Heisbourga v minulosti pomohla řada jaderných smluv vyhnout se jaderné válce, nyní je zbývá jen málo času na pokračování těchto jednání.

(kou, prvnizpravy.cz, lesechos.fr, foto: arch.)