Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

L'Expression: Evropa předstírá pomoc syrskému obyvatelstvu!

L'Expression: Evropa předstírá pomoc syrskému obyvatelstvu!

Syrské MZV kritizovalo účastníky mezinárodní konference o Sýrii, která se konala v Bruselu, nazvalo jejich slova pokrytectvím a prohlásilo, že po sankcích proti Damašku ztratila Evropa v této věci jakoukoliv důvěru.

Ilustrační foto
18. března 2019 - 10:10

S tím souhlasí i novinář deníku L'Expression a poznamenal, že pro pomoc Sýrii ustanovily západní  „drakonické“ podmínky.

V Bruselu uspořádala Evropská unie již podruhé pod záštitou OSN fórum o Sýrii, ale zástupci Damašku nebyli přizváni. Kromě toho, jak napsal novinář L'Expression, i prohlášení, která byla zde uvedena, sledují celkovou linii americké mezinárodní koalice. Teoreticky by měla bojovat proti IS, ale v podstatě nadále ukládá Sýrii těžké ekonomické sankce a zároveň „předstírá, že přichází na pomoc obyvatelstvu ničenému osmi lety totální války".

Výsledkem bylo, že tato „syrská konference dárců“ skončila „teoretickou sumou“ ve výši 7 miliard dolarů, která by měla pomoci uprchlíkům, z nichž většina je v Turecku, Libanonu a Jordánsku. Tento program byl původně určen k obnově Sýrie a nyní k němu byly přidány „drakonické“ podmínky - tedy aby v Sýrii začal údajně „skutečný“ mírový proces.

„Pokrytectví slov některých úředníků na zasedání v Bruselu vyvolává ironii a hněv," řekl zástupce ministerstva zahraničních věcí Sýrie. Podle něj sankce, které EU dávno uvalila na Damašek, „zbavují Evropskou unii jakékoli důvěry, když mluví o pomoci Sýřanům a o snaze zmírnit jejich utrpení“.


Zejména jsou organizátoři konference kritizováni za to, že považovali za normální, aby tam nepozvali syrskou vládu, která je i nadále nejvýznamnějším hráčem v regionu. Damašek navíc EU kritizuje za „systematickou a záměrnou politizaci otázek, jako je humanitární pomoc, s cílem nadále vyvíjet tlak na Sýrii“.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová na závěr konference poznamenala, že zmíněné peníze budou přiděleny pouze za podmínky, že v Ženevě pod záštitou OSN začnou diskutovat o skutečném mírovém urovnání v Sýrii. A belgický ministr zahraničí vyjádřil naději, že syrský režim bude také u jednacím stole v Ženevě, a že v následujících měsících se politická situace v Sýrii začne zlepšovat. „To nám umožní začít znovu budovat zemi a pracovat na problematice uprchlíků,“ tvrdil

„Tyto dekrety, které nekonečně přicházejí mnoho let, ukazují určitý stupeň nepochopení syrských realit a jen vytvářejí přízračnými naděje uprchlíků v táborech, stejně jako zemí, které je přijímají a živí, a spoléhají na nějaké dividendy,“ uzavřel novinář L'Expression.

Mimochodem k tomu poznámka téměř anketní: Dovede někdo spočítat výroky západoevropských a českých politiků, že se migrace má řešit investicemi v zemích, z nichž statisíce a miliony lidí směřují do Evropy?

(kou, prvnizpravy.cz, lexpressiondz.com, foto: arch.)