Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Libération: „Iluze amerického snu" - OSN kritizovala chudobu v USA!

Libération: „Iluze amerického snu" - OSN kritizovala chudobu v USA!

Chudoba a sociální nerovnost v USA dosahují kritického rozměru, uvedl ve své zprávě zvláštní zpravodaj OSN pro chudobu a lidská práva Philip Alston.

Ilustrační foto
25. června 2018 - 10:15

Jak uvedl Libération s odkazem na dokument, dnes asi 40 milionů Američanů žije v chudobě a nedostatku sociálních jistot ze strany státu. Mezitím americká zástupkyně při OSN Nikki Haleyová prohlásila, že samotná skutečnost, že OSN má zájem o problémy v USA, je „směšná“.

Míra nerovnosti a znevýhodnění lidí ve Spojených státech jsou takové, že můžete mluvit o nich pouze selektivně, a soustředit se pouze na nejvýmluvnější případy, napsal Libération. A to i přesto, že Američané, kteří se narodili (nebo se okolnostmi ocitli) na dolních stupních společenského žebříčku jsou „pod palbou“ na všech frontách. „Zdravotnictví, vzdělávání, bydlení, jídlo, zločinnost - pro ty, kteří mají smůlu, všechny tyto ukazatele jsou v červené zóně," poukázaly noviny.

Ke stejnému závěru dospěl Philip Alston, australský zvláštní zpravodaj OSN pro chudobu a lidská práva. „Americký sen" se stal „iluzí", oznámil Alston ve své zprávě pro Radu OSN pro lidská práva v pátek. Za účelem studia chudoby ve Spojených státech expert v prosinci loňského roku procestoval zemi, navštívil nejvíce znevýhodněné oblasti od Los Angeles do Alabamy, včetně Portorika a Západní Virginie.

Alston, profesor práva na univerzitě v New Yorku, který ostře zkritizoval oficiální statistické údaje, studoval práci systému sociálního zabezpečení a politického prostředí, se zvláštním důrazem na opatření přijatých či plánovaných přijmout Trumpem.


Údaje, z nichž většina se týká roku 2016, ukazují, jak hluboká nerovnost a chudoba pronikla do americké společnosti. Podle Alstona v zemi žije 40 milionů chudých, z nichž 18,5 milionu žije v extrémní chudobě. Průměrná délka života nepřesahuje průměrnou délku života Chile nebo Kostariky. 40% Američanů nemá podle vlastních slov možnost zaplatit neočekávané výdaje ve výši 400 dolarů. Úroveň mateřské úmrtnosti - zejména mezi černými ženami - patří k nejhorším mezi zeměmi OECD.

Kromě statistických údajů rozlišuje zpráva kritiku politiky, kterou sleduje Donald Trump. „Výhody ekonomického růstu v převážné většině přicházejí k bohatým," zdůraznil Alston. Autor také odsoudil fiskální reformu provedenou šéfem Bílého domu - jako „dárek pro nejbohatším“ - a jako „naprostý nedostatek soucitu“ prezidentské administrativy ve vztahu k chudým.

„Nijak zvlášť nadšený čtením, a ještě méně kritikou svých operací, se Donald Trump neodvážil  projít si zprávu Philipa Alstona,“ uvedlo ironicky vydání s tím, že místo Bílého domu se seznámila s prací stálá zástupkyně USA při OSN, Nikki Haleyová. A ta ji neocenila.


Vzhledem k nedostatku argumentů, které by umožnily Haleyové popřít obsah zprávy, že se omezila na kritiku její existence: „Z OSN je prostě směšné studovat chudobu ve Spojených státech,“ řekla diplomatka, a doporučila Philipu Alstonovi se soustředit na situaci v Burundi a Demokratické republice Kongo. „Místo toho, aby využil svůj hlas upozornění k těmto a mnoha dalším národům, které jsou ve zranitelném postavení, zvláštní zpravodaj OSN plýtvá časem a prostředky na to, co se zaměřil na nejbohatší a nejsvobodnější zemi na světě."

Alston, který vystoupil před Radou OSN pro lidská práva, z níž shodou okolností v USA odešly tento týden, neopomněl příležitost odpovědět americké zástupkyni: „Když jedna z nejbohatších zemí na světě, prakticky nic nedělá s tím, že 40 miliony jeích občanů žije v chudobě, je naprosto nezbytné zkoumat příčiny." Pro odborníka OSN není pochyb o tom, že jde o nečinnost.

(kou, prvnizpravy.cz, liberation.fr, foto: arch.)