Svátek má: Erik

Zprávy

Velikost textu:

Liga.net: Zelenskij navrhl Evropě nahradit Velkou Británii Ukrajinou!

Liga.net: Zelenskij navrhl Evropě nahradit Velkou Británii Ukrajinou!

Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu řekl Vladimir Zelenskij, že podle jeho názoru je nyní nejvhodnější doba pro přijetí Ukrajiny do Evropské unie.

Vladimir Zelenskij, ukrajinský prezident
24. ledna 2020 - 10:15

Podle ukrajinského portálu „liga.net“ Zelensky dodal, že když jedna země vystoupila, nastal čas na vstup jiné země. Později na jeho vystoupení reagovala izraelská televize, a to si ukrajinský prezident určitě za rámeček nedá.

„Vidíme naši budoucnost v Evropské unii. Co by měla Evropská unie udělat pro Ukrajinu“ - je prostě přijmout Ukrajinu do Evropské unie. To jsou velmi složité věci, i když se mi zdá, že jsou to velmi jednoduchá řešení. Podepsali jsme dohodu o přidružení s EU, podporujeme kurz v EU. Musíme však pochopit, že nejen Ukrajina by se měla a chce připojit k Evropské unii. Mnoho zemí vidí budoucnost Ukrajiny spolu s nimi,“ prohlásil Zelenskij.


Podle jeho názoru by však některé země EU měly mít také zájem o členství Ukrajiny v této unii.
 
„Je to filozofická otázka. Otázkou není, kdy budeme v EU. Otázkou je, jaký status bude mít Ukrajina v Evropské unii, jaký bude postoj k naší zemi - jako rovnocenný hráč nebo jako země, na kterou se hledí shora. Zdá se mi, že nyní je velmi vhodný čas. Možná, když jedna země vystoupila, bylo na čase, aby jiná země vstoupila,“ řekl Zelenskij.

Zní to sice jako „jednoduché řešení“, ale podle evropských politiků i odborníků není Ukrajina ani politicky a už vůbec ne ekonomicky připravena na vstup do EU. O možném vstupu do unie se s velkou opatrností hovoří v rozmezí desítek let.

TV: Zelenskij je extremně omezená osoba!

Izraelský televizní kanál Arutz 7 byl ale mnohem drsnější a označil účast ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského na Světovém fóru v Davosu za propadák a jeho prohlášen za absurdní.

„Zdá se, že si světoví vůdci uvědomili, že Zelenskij nezastupuje nic jako politik a je extrémně omezenou osobou," uvedla televize v článku pod názvem "Fiasko Zelenského na Světovém fóru v Davosu".

Arutz 7 vysvětlila téměř prázdnou halu během projevu ukrajinského vůdce, zatímco pákistánský premiér Imran Chan, který před ním promluvil, naplnil celý sál.

Publikace navíc vyjádřila nepochopení ohledně prohlášení Zelenského, že Ukrajina může být přijata do Evropské unie místo Velké Británie, která ji opustila.

Materiál upozornil na slova ukrajinského prezidenta, že kvůli tvrdé práci nemá dostatek času na komunikaci se svou rodinou. Publikace shledala tuto stížnost kontroverzní, protože byla vyslovena na pozadí nedávného skandálu se Zelenského dovolenou v Ománu.


Arutz 7 také připomněl, že ukrajinský vůdce hrozil, že pošle demarše a odmítne odjet do Izraele, pokud mu nedovolí mluvit na fóru o holocaustu.

„Zelenskému nebylo dovoleno mluvit, ale návštěvu nezrušil,“ připomněla televize.

Zelensky opravdu odletěl do Izraele, ale řekl, že se na fórum nepříjde. Podle něj postoupil ukrajinskou delegaci těm lidem, kteří přežili holocaust.

Organizátoři fóra vyjádřili v tomto ohledu zmatek.Uvedli, že každý, kdo je v posledních dnech kontaktoval, dostal odpověď, ale muzeum nemá možnost přilákat starší lidi k účasti na ceremoniálu na poslední chvíli. Proč se Zelenskij odmítl účastnit fóra, hostitel neví.

(kou, prvnizpravy.cz, liga.net, foto: arch.)