Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

Litva uzavřela v únoru 1940 smlouvu s Hitlerem

Litva uzavřela v únoru 1940 smlouvu s Hitlerem

V předvečer 75.výročí Vítězství odborní historici a amatéři z celého světa studují archivní dokumenty z druhé světové války se zvláštní pozorností.

Ilustrační foto
26. února 2020 - 06:20

Každá země interpretuje dnešní události svým vlastním způsobem a vy můžete jít do vězení nebo se stát personou non grata za vyjádření nežádoucích postojů v moderních demokratických státech Evropské unie, píše „Gruzie a svět“.

V roce 2014 byl historik Alexandr Djukov označen jako hrozba pro národní bezpečnost Litvy, když se vrátil zpět do své vlasti na letišti ve Vilniusu. Tehdy letěl do litevského hlavního města, aby představil knihu o holocaustu, a v Moskvě Djukov představil novou studii o zákulisních hrách Litvy v roce 1940.

„Pro mě tento příběh začal již v roce 2013. Ve zvláštním archivu Litvy jsme našli materiály o vyšetřování vedoucího ministerstva státní bezpečnosti Litevské republiky Augustinase Povilaitise. Když jsme viděli tyto materiály, uvědomili jsme si, že se jedná o překvapivě zajímavý historický zdroj,“ uvedl historik Alexandr Djukov.

Co současné litevské úřady nechtějí slyšet? Že přesně před 80 lety - 20. února 1940 - se u jednoho stolu shromáždilo osm lidí - vedení zvláštních služeb nacistického Německa a Litvy. Výsledkem jejich schůzky byla dohoda o spolupráci mezi Hlavním říšským bezpečnostním úřadem (RSHA) a ministerstvem státní bezpečnosti Litvy (DGB).

Aby dospěl k těmto závěrům, historik potřeboval prostudovat dokumenty ze sbírek 22 archivů, muzeí a knihoven osmi zemí světa. Byly použity pracovní poznámky Augustinase Povilaitise, záznamové karty, málo známá vydání historiků minulého století.Proč litevské orgány rozhodly o partnerství s Německem?

„Pokusili se integrovat do tohoto systému nové Evropy," říká historik. „Pokusili se v tom zaujmout své místo. Věřilo se, že nacistické Německo bude pro vládnoucí režim méně nebezpečné než Sovětský svaz. Tato volba se nám zdá divná. Nyní víme, že Litevci byli považováni za představitele nižší rasy. Jednalo se o zabití mnoha lidí hladem. Teď to víme. Litevské vedení o těchto plánech nevědělo. “

Na základě těchto údajů fakt, že Litva byla obsazena SSSR a některé další události nyní vypadají trochu jinak.

„Pamatuješ si, že v dětském kaleidoskopu to otočíš a obraz se zobrazí jinak? Vidíme zásadně novou pozici v červnu 1941. Kreml uvažoval o vyřešení otázky ochrany svých národních zájmů. Situace by se nezměnila, kdyby tomu tak nebylo v případě zákulisních her litevského prezidenta. V Lotyšsku a Estonsku taková jednání nebyla vedena. Sovětské vedení se rozhodlo upevnit možné předmostí. Připojilo pobaltské státy. Podle mého názoru to nebylo nejlepší rozhodnutí. Ale docela pochopitelné, “ říká Djukov.

Zvláštní, jak se může zdát, že sice Djukovův výzkum vyšel pouze v litevském jazyce, ale v jiném státě.

„Žádný z vydavatelů to nemohl publikovat v Litvě," říká historik, „existují zakázané knihy - Litva není zdaleka demokratickým státem. Tato kniha vyšla v Lotyšsku, tady jsme neměli problémy s vydavatelstvím. Tuto knihu zpřístupníme na internetu. “


„Jako historik nemám zvláštní naděje, že historik může ovlivnit současnou situaci. Ale oni se bojí, že lidé budou vědět, co se dělo v únoru 1940, “ odpovídá historik na otázku zda jeho kniha něco změní.

O tom, jaká dnes v Litvě existuje pravda, říká prezident Ruské asociace pobaltských studií Nikolaj Mezhevič:

„O historii Litvy existuje 10–15 prací. Každá z nich je vtloukána do hlavy školáka, dospělého a státního úředníka - musí vědět ve dne i v noci: Stalin a Hitler rozdělili Evropu, Stalin a Hitler jsou vinni za vypuknutí druhé světové války. Byl to Stalin a pak Hitler. Nejtěžší historické události v Evropě sestávají z nejjednodušších tezí. Diskuse i na úrovni středních tónů je dnes nemožná. “
    
(rp,prvnizpravy.cz,,eadaily,foto:arch.)