Svátek má: Stanislav

Zprávy

Velikost textu:

Ljaško řekl, jak Kyjev obelhával Ukrajince s plynem!

Ljaško řekl, jak Kyjev obelhával Ukrajince s plynem!

Ukrajinské orgány obelhávají občany země s cenami plynu a důvody pro jejich zvýšení, řekl poslanec Nejvyšší rady Oleg Ljaško na televizním kanálu "112 Ukrajina".

Ilustrační foto
8. června 2019 - 10:10

Poslanec poznamenal, že v Evropě cena modrého paliva je na nejnižší úrovni za poslední tři roky, zatímco na Ukrajině v té době jen roste a není tržní.

„Je to uměle stanovená cena ze stranyvlády. Když vláda říká, že neví, jak se cena utváří, zkuste si přečíst své usnesení ze dne 26. dubna 2017, kde si sama stanovila minimální ceny plynu, a stejným rozhodnutím se řídí „Naftogaz"," upozonil Ljaško.

Dodal, že navzdory skutečnosti, že je „Naftogaz“ státem vlastněná společnost, úřady tvrdí, že nevědí, co dělá. Poslanec zdůraznil, že vedení „Naftogazu“ vyplácí pro sebe obrovské bonusy a převádí je do offshorových účtů, ale Kyjev zároveň prohlašuje, že nemůže dělat nic a nemůže vrátit ukradené peníze, stejně jako řídit „Naftogaz“, a že nerozumí způsobu tvorby ceny.


„A pak mám otázku: je na Ukrajině nějaká vláda? Pokud nezvládnete státní společnosti, kde můžete jmenovat vedení, pokud nespravujete procesy, k čemu jste? Proto jsem přesvědčen, že se jedná o čistý podvod na lidi, to je důkaz, že cena je nespravedlivá. Ale z čeho vychází? Nepadla z nebe, pocházela z memoranda s Mezinárodním měnovým fondem,“ zdůraznil.

Ljaško připomněl, že Zelenského postava prezidenta Vasilije Goloborodka v seriálu „Služebník lidí“ hrubě přerušila spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem, ale současný úřadující prezident Ukrajiny se nedávno setkal s misí fondu a ujistil ji, že spolupráce bude pokračovat.

19. října 2018 se ukrajinská vláda rozhodla zvýšit cenu plynu pro obyvatelstvo od 1. listopadu o 23,5 procenta jako součást dohod a požadavků MMF. Nová cena je 8,5 tisíc hřiven (306,7 dolarů) na tisíc metrů krychlových. Vláda také uvedla, že MMF požadoval zvýšení cen plynu o 60 procent, ale podařilo se dohodnout kompromisní variantu pro další úvěry. V prosinci 2018 schválila správní rada MMF nový program pohotovostního úvěru pro Kyjev, podle něhož Ukrajina získá 3,9 miliardy dolarů. A to na během 14 měsíců. Současně bylo rozhodnutím fondu v prosinci 2018 vyplaceno 1,4 miliardy dolarů a zbývající prostředky budou k dispozici na základě pololetních přezkumů.

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: arch.)