Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

L'Opinion: Činy USA nutí EU přehodnotit strategii mezinárodních vztahů!

L'Opinion: Činy USA nutí EU přehodnotit strategii mezinárodních vztahů!

Spojené státy opouštějí Střední východ a Evropané se na ně zlobí, protože by to mohlo ovlivnit evropskou bezpečnost.

Ilustrační foto
22. října 2019 - 11:04

Podle L'Opinion však počítat se strategií, že jiná země zajistí bezpečnost někomu jiného, je již osudově neúspěšná. Autor článku proto vyzývá Evropany, aby přehodnotili své postavení, dosáhli jednomyslnosti v základních otázkách a nadále jednali nezávisle.

Přestože stažení amerických vojsk ze Sýrie je náhlé, nelze jej nazvat nepromyšlené, uvádí Michael Miguères, autor knihy o Rusku a zástupkyně parlamentního shromáždění v Paříži. Ve svém článku pro L'Opinion poznamenává, že Spojené státy mají strategii, kterou již vytýčil Alexander Hamilton, který sloužil jako ministr zahraničí pod George Washingtonem, a že se jí řídí.
 
Podle autora článku je nepravděpodobné, že mír v Sýrii může existovat dlouhou dobu kvůli přítomnosti americké armády.Navíc po intervenci USA na Blízkém východě, ani v Evropě, ani ve světě, k větší stabilitě nedošlo. Diplomace je založena na dohodách, poznamenává autor článku. A nyní je třeba vytvořit novou stránku v mezinárodních vztazích.
 
Evropa má právo naštvat se, že odchod Američanů ohrožuje její bezpečnost, ale podle odborníka počítat s tím, že jiná země poskytne bezpečnost někomu jinému, je již strategií odsouzenou k selhání.
 
V tomto kontextu autor článku navrhuje prozkoumat ruskou strategii mezinárodních vztahů a prozkoumat ji prostřednictvím prizma, zda může přispět k regionální stabilitě a chránit zájmy Evropy. Emmanuel Macron na samém začátku své vlády byl vůči Rusku docela nepřátelský, ale pak si uvědomil, že v určitých ohledech je v zájmu Francie spolupracovat s Moskvou. Některé Putinovy zásady, jako je multipolarita, kterou obhajuje, mohou pomoci nastolit udržitelný mír na Blízkém východě.


To však neznamená, že by Evropa měla „běžet před všemi“. Z krátkodobého hlediska není Trumpovo rozhodnutí pro Evropany prospěšné, ale ukazuje, že to, co bylo vytvořeno za Obamy, nevyhovuje zkoušce času.

Otázkou tedy není tolik Trumpovo jednání, jako odpovědnost Evropy za svůj osud.
 
A turecká kampaň zase ukazuje rozpory uvnitř NATO a omezení aliance, poukazuje autor článku. Země tedy musí oživit svou vlastní diplomacii. Někdo mluví o jednotné evropské armádě, ale autor článku připomíná, že Evropa již zažívá řadu krizí. Navrhuje tedy rychle dosáhnout konsensu o několika základních prvcích: ochrana Kurdů, udržování džihádistů mimo hranice EU, respektování hranic.

Svazy evropských státy uzavřou dohodu s různými zeměmi a je nepravděpodobné, že Evropa bude schopna dojít ke společné diplomacii. Autor proto radí Evropanům, aby studovali možné modely mezinárodních vztahů a určili, které z nich jsou pro ně vhodnější. Zatím všichni souhlasí, že k nastolení míru je zapotřebí multipolární model.

Nyní je čas jednat. Trump a Putin potvrdili své doktríny činy a nyní je na řadě Evropy, aby udělala totéž, píše autor článku v L'Opinion.

(kou, prvnizpravy.cz, lopinion.fr, foto: arch.)