Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Los Angeles Times vidí v Trumpovi a Johnsonovi "bratry v chaosu"!

Los Angeles Times vidí v Trumpovi a Johnsonovi "bratry v chaosu"!

Spojené království a Spojené státy za vlády Donalda Trumpa a Borise Johnsona mají mnoho společného, ​​počínaje politikou odstraňování z mezinárodních trhů a spojenectví, končící politickými náladami ve společnosti. 

"Bratři v chaosu"
5. září 2019 - 10:15

Navíc, pokud si USA mohou dovolit politiku izolacionismu, pak je Londýn příliš závislý na Evropské unii, poznamenal komentátor Los Angeles Times.

Od doby, kdy se k moci dostali Donald Trump a Boris Johnson, došlo mezi Spojenými státy a Velkou Británií k politické symbióze, napsal politický analytik Robin Niblett v článku pro Los Angeles Times s názvem „Boris Johnson a Donald Trump, bratři v chaosu“. Poznamenal, že Trump dokonce nazývá Johnsona „britským Trumpem“.

Obě země nyní prožívají hluboké sociální rozdělení - mezi těmi, kdo těží z globalizace, a těmi, kteří prohrávají mezi venkovským a městským obyvatelstvem, mezi generacemi. A v takovém prostředí mnoho politiků dospělo k závěru, že by se raději zapojili do populismu, než hledali podporu voličů ve „zničené“ střední vrstvě. „Nyní kompromis nepřináší velký zisk a zdá se, že umírněné křídlo opouští pole,“ napsal pozorovatel.
 
Pod Trumpem dosáhla úroveň politické aktivity amerických občanů historických hodnot. Z tohoto důvodu je Kongres v slepé uličce a vládne prostřednictvím exekutivy. Výsledkem je, že republikáni, kteří se obvykle zasazují o rozvoj obchodu, jsou vedeni osobou, která obchod omezuje.
 
Ve Velké Británii se po referendu o brexitu ukázalo, že se pouze 8% Britů se spojuje s politickou stranou a 40% s možností vystoupit z EU. Avšak Johnsonův kabinet společně podepsal pod slib vystoupení z EU do 31. října.
 
Ukazuje se, že politická opozice na obou stranách Atlantiku se trhá mezi krokem doleva, skutečnou alternativou k vládě nebo snahou překonat populismus a vyváženějším politickým programem.
 
A tyto podobnosti v USA a Velké Británii se neukázaly náhodou. Zaprvé, ekonomiky obou zemí byly vybudovány tak, aby zisky z hospodářské globalizace šly do nadnárodního byznysu a průměrný plat se od poloviny 90. let nezvýšil, zatímco trhy se staly ještě konkurenceschopnějšími.

 
Otevřenost obou zemí vůči přistěhovalectví navíc zvýšila jejich pocit nejistoty a co je důležitější, ohrožovala národní identitu. Výsledkem je, že nyní mnoho Britů a Američanů chce vůdce, kteří by získali kontrolu nad imigrací.
 
Nakonec mají Britové i Američané historicky pocit, že jsou vyjímeční. Amerika postavila svou identitu na konfrontaci s mateřskou zemí a vstoupila do mezinárodního společenství až tehdy, když již byla v dominantním postavení, když sama mohla stanovit pravidla. Britové však mají tento pocit kvůli geografické poloze, kvůli éře impéria, kvůli postavení vítěze ve druhé světové válce.
 
Spojené státy a Británie se dnes snaží navrátit suverenitu. A obě země jsou proti nové fázi globalizace, kterou pomohly přivést na svět - fázi vedoucí k harmonizaci hospodářských pravidel, což omezuje rozsah rozhodování národních vlád.
 
Místo toho Trump naopak jednostrannými opatřeními proti Číně a jiným zemím „rozerval“ mezinárodní systém obchodu. A Spojené království díky brexitu oslabí EU.

Autor článku ale také připomněl rozdíly mezi oběma zeměmi. Spojené státy si mohou dovolit takovou politiku izolacionismu díky své hospodářské a finanční síle, jedinečným přírodním a lidským zdrojům. Velká Británie je středně velká země, závisející na obchodu s EU. Cokoliv uvnitř, a mimo Evropskou unii, její zájmy zahraniční politiky jsou neoddělitelné od evropských.
 
Za takových okolností se Británie a USA pokouší posílit svůj dlouhodobý vztah tváří v tvář hrozbám Ruska a Číny. Geografická izolace a ekonomická nejistota, ke které dojde v Británii po brexitu, však omezí její roli hlavního spojence Spojených států.
 
Autor článku se také ptá, zda se ukáže, když společně vstoupili do tohoto populistického víru, kdo ho opustí jako první? Dohoda s EU o brexitu tak může vrátit konzervativce k centristické politice. A ve Spojených státech by mohly přinést změnu volby do roku 2020, dodal komentátor Los Angeles Times.

(kou, prvnizpravy.cz, latimes.com, foto: arch.)