Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Lucenko: NABU předávalo vyšetřovací dokumenty do rukou ambasády USA!

Lucenko: NABU předávalo vyšetřovací dokumenty do rukou ambasády USA!

Bývalý generální prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko uvedl, že Národní protikorupční úřad (NABU) „odevzdával“ materiály trestních případů, včetně případu Burismy, americkému velvyslanectví v Kyjevě.

Jurij Lucenko, bývalý generální prokurátor
19. listopadu 2019 - 10:10

Ropný a plynárenský koncern Burisma se ocitl ve středu zájmu vyšetřovatelů kvůli podezřením z korupce a podvodů. Jedním z jeho vysokých činitelů, zapletených do nejasných obchodů byl i Hunter Biden, syn bývalého amerického viceprezidenta Joe Bidena.

„V rámci oficiálního případu Bezpečnostní služby Ukrajiny jsme podle rozhodnutí poskytnutého ukrajinským soudem zjistili, že úředníci NABU oficiálně předávali procesní dokumentaci  americkému velvyslanectví. Sdělovali podezření, informace o vyšetřovacích řízeních, osvědčení o trestním řízení, včetně Busimy," uvedl Lucenko v rozhovoru s online publikací „Ukrajinská pravda“.


Podle něj velvyslanectví USA v Kyjevě chtělo „vytvořit naprostou kontrolu" nad systémem vymáhání práva Ukrajiny. Lucenko uvedl, že diplomatická mise již řídila činnost NABU a zároveň chtěla kontrolovat činnost generálního prokurátora.

Inu tolik k nezávislosti ukrajisnkého vyšetřovacího a justičního systému a suverenitě země.

Demokraté v americkém Kongresu nedávno zahájili proces obžaloby vůdce USA Donalda Trumpa za údajné vyvíjení tlaku na ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského, aby vyšetřoval Trumpova politického oponenta, bývalého viceprezidenta Joe Bidena. Trump sám tvrdí, že vyzval ukrajinské úřady, aby bojovaly pouze proti korupci.

Trump tvrdí, že Biden, když byl americkým viceprezidentem, zajistil propuštění ukrajinského generálního prokurátora, když vyšetřoval případ proti příjemci energetické společnosti Burisma. Trump to vidí jako Bidenův pokus chránit svého syna, který byl v představenstvu Burismy. Sám Biden tato obvinění popírá. Demokraté také nepovažují Bideny za ničím vinné a neplánují je vyzvat na slyšení k impeachmentu.

(kou, prvnizpravy.cz, pravda.com.ua, foto: arch.)