Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Lukašenko: Bělorusko nebude součástí jiného státu, ani Ruska!

Lukašenko: Bělorusko nebude součástí jiného státu, ani Ruska!

Bělorusko to nikdy nezamýšlelo a nebude součástí jiného státu, „ani bratrského Ruska“, prohlásil prezident republiky Alexander Lukašenko na setkání s poslanci.

Alexander Lukašeno, běloruský prezident
6. prosince 2019 - 09:01

Projev Lukašenka před poslanci v Minsku umožňuje určitý vhled do současného Běloruska s jeho nejpalčivějšími problémy a zejména vztahu k Rusku.

Uvedl, že pokud nikdo o tom neuvažuje a nehodlá  Bělorusko obsadit, tak proč „my sami tuto hodnotu - nezávislost a svrchovanost – budeme nosit a někomu dávat“. „Už máme toho biče, lýkových bot a nadčasovosti v historii dost," řekla hlava republiky.

Prezident Běloruska Alexander Lukašenko nazval předpoklady, že by Ruská federace mohla údajně zahájit válku proti Minsku nebo že by Západ zaútočil na Bělorusko, „fejkem, který nikdo nepotřebuje“.

„Neměli byste unavovat tím, že tady po Ukrajině budeme na řadě my, že Rusko zahájí válku proti nám, že na nás Západ zaútočí. K tomu potřebujete někoho, kdo by na nás zaútočil. To vše je fejkem, který nikdo nepotřebuje," řekl Lukašenko v Minsku na setkání s poslanci.


Lukašenko sdělil, že jsou nerovné podmínky hospodářské soutěže pro běloruské a ruské podniky na ruském trhu a vyzval k „sladění“ společných otázek s ekonomikou a připomněl, že ve vojenské oblasti bylo Bělorusko vždy pevností na západě.

"Potřebujeme pouze jednu věc - rovné podmínky pro naše podnikatelské subjekty. I když je to konkurence, podmínky musí být normální," řekl Lukašenko.

Mimo jiné uvedl, že byl překvapen prudkým nárůstem zájmu v Ruské federaci o integraci s republikou, a uvedl, že cena současných jednání o „určení pokračující existence dvou nejbližších slovanských států“ je velmi vysoká.

„Nepřijali jsme jediný ústavní akt (Unie států Běloruska a Ruska, A všechno by v něm bylo napsáno - jednotná měna i vláda. Možná bychom byli dlouho jediným státem - ale Rusové na to nešli. A po mnoha letech došlo najednou k prudkému nárůstu zájmu o integraci. Zeptal jsem se dokonce i ruského prezidenta: co se stalo? Klidně se pohybujeme, vytváříme rovné podmínky pro naše občany, pro mladé lidi. Nemáme hranice, nikdo si nehraje s kovanou botou když jedeme vlakem do Moskvy. Nikdo se nestaví, pohoda na hranicích,“ citovalo Lukašenka vydání „Bělorusko dnes“ na svých webových stránkách.

Přičemž se zmínil o největším „boláku“ v bělorusko-ruských vztazích.

Zkritizoval práci vlád Běloruska a Ruska, protože „neuspěly“ v dohodě o dodávkách zemního plynu do republiky do roku 2020, přičemž zdůraznil, že to nebyla chyba Minska.

„O jaké další integraci (Běloruska a Ruska) můžeme mluvit, pokud dnes nemáme dohodu o dodávkách zemního plynu? Ačkoli jsme se na tom dohodli už dávno. A naše vlády u těchto dohod selhaly. Není to chyba běloruské vlády. Zítra máme nový rok a nemáme dohodu o objemu a cenách dodávek zemního plynu,“ poukázal Lukašenko

Letos vyprší dohoda o ceně ruských dodávek plynu do Běloruska. Lukašenko řekl, že by bylo vhodné ji snížit na úroveň blízkou domácí. Cena plynu pro Bělorusko v roce 2019 byla stanovena na 127 dolarů za tisíc metrů krychlových na hranici. Vláda stanovila stejnou cenu v návrhu rozpočtu republiky na rok 2020, který vychází z konzervativního scénáře ekonomického rozvoje.

(kou, prvnizpravy.cz, sb.by, foto: arch.)