Svátek má: Věroslav

Zprávy

Velikost textu:

Lukašenko národům Litvy, Polska a Ukrajiny: Zastavte své šílené politiky!

Lukašenko národům Litvy, Polska a Ukrajiny: Zastavte své šílené politiky!

Běloruský prezident Alexander Lukašenko na ženském fóru „Za Bělorusko“ v Minsku vyzval obyvatele Litvy, Polska a Ukrajiny, aby zastavili své šílené politiky a zabránili vypuknutí války.

Alexander Lukašenko, běloruský prezident
18. září 2020 - 09:01

„Nechci, aby moje země byla ve válce. Navíc nechci, aby se Bělorusko a Polsko, Litva proměnily v jeviště vojenských operací, kde se nevyřeší naše problémy. Proto dnes před touto plnou halou nejkrásnějších, nejpokročilejších, vlasteneckých lidí chci apelovat na národy Litvy, Polska a Ukrajiny: zastavte své šílené politiky, nenechte vypuknout válku! “ vyzval běloruský prezident.

Lukašenko: Nebudeme klečet, i když jsme sami!

Bělorusko nebude klečet, i když zůstane samo, prohlásil také na ženském fóru běloruský prezident.

„Věřte mi, situace je velmi obtížná. A nechci to komplikovat. Jsme muži a tento problém vyřešíme," ujistil ženy běloruský prezident.

Alexander Lukašenko vyzval ženy a dívky: „Vrátíte se domů. Řekněte doma, v každé vesnici, ve městě, ve velkém i malém, řekněte lidem o tom, co se opravdu děje. Dnes je to otázka Běloruska, Ruska a možná je zde řešena celá Evropa, nejen východní. Je nemožné vést horkou válku,“ zdůraznil Lukašenko.

Jak jsem řekl: V jejich arzenálu už zbývá jen velmi málo možností. A tak jsme na pokraji hrozné katastrofy. Pokud sem přijdou, budeme muset odpovědět. Nebudeme klečet. I když budeme sami," upozornil běloruský prezident.

Jsme nuceni stáhnout jednotky z ulic, jak už jsem řekl, dáme polovinu armády do pohotovosti a uzavřeme státní hranici na západě, zejména hranice s Litvou a Polskem. Jsme nuceni posílit státní hranici, k největší lítosti i s naší bratrskou Ukrajinou, “ řekl Lukašenko.


Velvyslanec Ukrajiny v Bělorusku Igor Kizim již dříve uvedl, že podle jeho názoru dojde ve vztahu mezi Minskem a Kyjevem k mírným změnám.

(rp,prvnizpravy.cz,belta.by,foto:arch.)