Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Maas: Evropa je bez ochrany proti americkým sankcím!

Maas: Evropa je bez ochrany proti americkým sankcím!

Evropa zůstává nechráněná proti americkým sankcím, včetně sankcí vůči projektu Nord Stream 2 a otázkám souvisejícím s íránským jaderným programem.

Heiko Maas, německý ministr zahraničí
1. září 2020 - 10:16

Uvedl to německý ministr zahraničí Heiko Maas.

„Evropa zůstává nechráněná, zejména proti sankcím USA - ať už v rámci íránského jaderného programu nebo projektu Nord Stream 2,“ řekl Maas v Paříži před francouzskými velvyslanci v evropských zemích.

Zdůraznil, že otázky evropské energetické, zahraniční a obchodní politiky by měly být určovány v Evropě. „Za tímto účelem je také nutné posílit euro jako základní měnu, platební kanály - jako INSTEX, a v konečném důsledku je třeba uvažovat o evropské bance, kde budou kotace v eurech,“ citovala ministra RIA Novosti.


Projekt Nord Stream 2 předpokládá výstavbu plynovodu s kapacitou 55 miliard kubických metrů ročně od ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa. Realizuje ho společnost Nord Stream 2 AG s jediným akcionářem - Gazpromem. Evropští partneři - Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper a Wintershall - financují projekt celkem z 50%, tj. každý až do výše 950 milionů eur.

USA se proti projektu tvrdě staví a propagují dodávky svého zkapalněného břidlicového plynu do EU. Spojené státy uvalily v prosinci na společnost Nord Stream 2 sankce a požadovaly, aby společnosti okamžitě zastavily pokládku ropovodu. Švýcarská Allseas téměř okamžitě oznámila pozastavení těchto prací.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)