Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

Maas tvrdě odmítl hrozby USA vůči Nord Stream 2!

Maas tvrdě odmítl hrozby USA vůči Nord Stream 2!

Spojené státy porušují právo a suverenitu Evropy hrozbami sankcí proti projektu Nord Stream 2.

Heiko Maas, německý ministr zahraničí
17. července 2020 - 04:20

Německo považuje za nutné vyvinout společný přístup k sankční politice vůči Rusku, a kroky Washingtonu to komplikují, prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas v reakci na poslední hrozby USA. Novinkou je, že německý ministr spojil otázku sankcí proti Nord Stream2, se zpochybněním sankcí Západu vůči Rusku. A byť je to uvedeno diplomatickým jazykem, zní to jako silné varování Washingtonu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu uvedl, že ministerstvo zahraničí zveřejnilo doporučení podle zákona o boji proti Rusku prostřednictvím sankcí, a vložilo do dokumentu Nord Stream 2 i druhou linii Turkish Stream. Tato opatření ohrožují americkými sankcemi investice a další opatření související s ruskými plynovody na vývoz. „Okamžitě od toho (projektu) odstupte, nebo si ponesete následky,“ varoval Pompeo.


„Vláda USA svým prohlášením o opatřeních, která rovněž ohrožují evropské podniky sankcemi, porušuje právo a svrchovanost Evropy, která se sama rozhoduje, jak a kde získá energii. Evropská energetická politika se formuje v Evropě, nikoli ve Washingtonu. Odmítáme extrateritoriální sankce,“ citovala prohlášení ministra zahraničí Maase RIA Novosti.

Dodal, že německá vláda v posledních týdnech vedla četná jednání s americkými úřady v očekávání zpřísnění evropského zákona o ochraně energetické bezpečnosti PEESA.

„Jasně jsme naznačili naše pozici. Považujeme za špatné bránit se sankcemi mezi našimi partnery. Potřebujeme společný transatlantický přístup k sankcím proti Rusku. Toto úsilí komplikuje nynější projev USA," dodal Maas.

Na Pompea také reagovalo svým prohlášením ministerstvo zahraniří Rakouska.

"Rakousko kategoricky odmítá americké plány uvalit extrateritoriální sankce proti výstavbě Nord Stream 2. Spoléháme se na přímý dialog mezi partnery, ne na jednostranná opatření,“ uvedlo rakouské ministerstvo zahraničí na Twitteru.

Je skutečností, že poslední dobou v Německu řada politiků (a to včetně členů vládnoucí CDU) a podnikatelské kruhy vyzývá k zrušení sankcí proti Rusku. Americká politika proti Evropě a zejména tlak na zastavení projektu plynovodu Nord Stream 2 tyto tendence posiluje.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)