Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Macron: Džihádisté ze Sýrie se přesunuli do Karabachu!

Macron: Džihádisté ze Sýrie se přesunuli do Karabachu!

Francie má informace o tom, že ozbrojenci ze Sýrie odešli do Náhorního Karabachu, aby se zúčastnili válečných akcí.

Emmanuel Macron, francouzský prezident
2. října 2020 - 04:20

Řekl to francouzský prezident Emmanuel Macron novinářům v Bruselu před evropským summitem.

„Situace v Karabachu je komlikovaná ... Chci také jasně konstatovat: dnes máme informace, které se spolehlivou jistotou naznačují, že radikálové džihádistických skupin opustili operační oblast v Sýrii, aby se připojili k ozbrojeným akcím v Karabachu,“ citovala prezidenta RIA Novosti.

Macron poznamenal, že „jde o velmi vážný a nový faktor“. „O tom budeme diskutovat, a to i zde, na jednáních v EU,“ dodal.

Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov dříve uvedl, že na schůzce Vladimira Putina a stálých členů Rady bezpečnosti Ruska si jeho účastníci všimli „extrémního nebezpečí“ v Náhorním Karabachu „spojeného s přesunem militantů ze Sýrie a Libye“.


Ruské orgány vyzvaly hlavy dotčených států, aby přijaly opatření k zabránění účasti zahraničních teroristů a žoldáků v konfliktu a aby je okamžitě stáhly z oblasti. Pozorovatelé upozornili, že takové varování může znamenat i možný vojenský zásah Ruska.

Hlavy Ruska, Spojených států a Francie (Putin, Trump a Macron) - spolupředsedové minské skupiny OBSE v Karabachu - vyzvaly ve čtvrtek nepřátelské strany, aby střety zastavily, zahájily jednání bez předběžných podmínek, odsoudily eskalaci a vyjádřily soustrast příbuzným zabitých v konfliktu.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)