Macron obvinil Rusko za protifrancouzskou aktivitu v Africe

zprávy

Francouzský prezident Emmanuel Macron obvinil Rusko, že v Africe „živí“ protifrancouzskou propagandu a v problémových afrických zemích působí jako „predátor“.

Macron obvinil Rusko za protifrancouzskou aktivitu v Africe
Emmanuel Macron, francouzský prezident
21. listopadu 2022 - 02:20

Na okraj summitu frankofonních národů v Tunisku byl Macron požádán, aby reagoval na kritiky, kteří tvrdí, že Francie využívá historické ekonomické a politické vazby ve svých bývalých koloniích pro své vlastní zájmy, napsala agentura Reuters.

„Toto vnímání je živeno ostatními, je to politický projekt,“ řekl Macron v rozhovoru pro TV5 Mond.

Řekl, že není hlupák a že mnoho influencerů, kteří občas vystupují v jejich pořadech, je placeno Rusy, které znají.

„Určitý počet mocností, které chtějí rozšířit svůj vliv v Africe, to dělají, aby ublížily Francii, poškodily její jazyk, zasévaly pochybnosti, ale především sledují určité zájmy,“  dodal Macron.

Francie, bývalá koloniální mocnost ve velké části západní a střední Afriky, má dlouhodobé vojenské vazby napříč frankofonní Afrikou a francouzští vojáci jsou v Mali rozmístěni již deset let jako součást protiteroristické operace, uvedla agentura.

Kritici považují francouzskou operaci za neúspěšnou a viní ji z další destabilizace regionu.

Francie také v posledních letech soutěžila o vliv v Africe s Ruskem, kdy byla nasazena soukromá skupiny Wagner do několika zemí, včetně Středoafrické republiky (CAR) a Mali.


Paříž musela stáhnout vojáky z Mali poté, co armáda africké země v roce 2020 provedla převrat.Vojenští vůdci později vyzvali Wagnerovu skupinu, aby pomohla v desetiletém boji proti islamistickým ozbrojencům a přerušila vztahy s Francií.

Rusko uvedlo, že Wagner ruský stát ani nezastupuje, ani jej nefinancuje.

„Stačí se podívat na to, co se děje ve Středoafrické republice nebo jinde, abyste viděli, že ruský projekt, který se tam provádí, když je Francie odsunuta stranou, je projekt dravý,“ řekl Macron.

„Bylo to provedeno za spoluúčasti ruské vojenské junty,“ zdůraznil Macron.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)


Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 73%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 13%
transparent.gif transparent.gif