Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Macron se snaží prezentovat jako obránce Evropy

Macron se snaží prezentovat jako obránce Evropy

Minulý týden Emmanuel Macron dvakrát vystoupil na evropské scéně „sólo“, odmítl podporovat další členy EU ve věcech brexitu a zahájení obchodních jednání se Spojenými státy, uvedl Le Parisien.

Emmanuel Macron, francouzský prezident
15. dubna 2019 - 07:20

Do evropských voleb zbývají necelé dva měsíce a Macronův cíl  je jasný: Přesvědčit voliče, že hájí EU, že je bude chránit ....

Pro francouzského prezdenta je to boj o Evropu, ukazuje „schopnost chránit naše zájmy a naše hodnoty“ a odpor vůči obchodním jednáním s USA je ideálním argumentem při obraně tohoto konceptu - „silný obhájce EU“ je proti Trumpově Americe. Pro Macrona je tato demarše také příležitostí připomenout, že „Francie je proti zahájení jakýchkoli obchodních jednání se zemí mimo Pařížskou smlouvu o klimatu“, s přihlédnutím k významu úlohy, kterou hrají otázky životního prostředí v nadcházejících volbách.

Zároveň podle Macrona, který tvrdí, že je „eurofilem“, ale nikoli „eurofanátem“, „není nic horšího než radovat se v Evropské unii v její současné podobě“. "Vždycky říkal:" Chci změnit Evropu, protože v to věřím. " Je přesvědčen, že status quo nemůže trvat dlouho. Není nic horšího, než ukončit zasedání Evropské rady tiskovými konferencemi, kde každý předstírá, že je vše v pořádku, “říkají poradci francouzského prezidenta.


Podobné úvahy stojí za silnými prohlášeními Macrona o problematice Brexitu. V Paříži se v následujícím duchu mluví o vystoupení Spojeného království z EU: „Nemůžeme být zvyklí na svolávání schůzek k přípravě schůzek, na kterých nebude učiněno žádné rozhodnutí. Nechceme, aby to trvalo dva roky. “ Cílem Macrona je tedy objevit se jako bojovník za změnu, i když nevede ke zjevnému efektu.

I když se Elysejský palác stále chlubí silou francouzsko-německého páru, nebo se ujišťuje z úspěchu Macronova otevřeného dopisu Evropanům v zemích Beneluxu, Španělska a Švédska, ve skutečnosti v rámci Evropské unie je francouzský prezident častěji izolován.

(rp,prvnizpravy.cz,leparisien,foto:arch.)