Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Maďarský ministr zahraničí vydráždil ukrajinskou vládu!

Maďarský ministr zahraničí vydráždil ukrajinskou vládu!

Návštěva maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártó do Zakarpatska před volbami do Nejvyšší rady je zásahem do vnitřních záležitostí Ukrajiny.

Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničí
18. července 2019 - 10:15

Zdůraznila to rozčíleně místopředsedkyně ukrajinské vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Ivanna Klimpuš-Cincadzeová.

Szijjártó během své úterní návštěvy v Zakarpatsku uvedl, že Maďarsko zruší veto ohledně jednání Ukrajiny s NATO po návratu práva zakarpatským Maďarům na studium v jejich rodném jazyce, které bylo omezeno zákonem „O vzdělávání“.

„Příjezd do Zakarpatí delegace z Maďarska a maďarského ministra zahraničních věcí Petera Syarto do Maďarska během vrcholící horké volební kampaně je neskrývaným zásahem do vnitřních záležitostí Ukrajiny," napsala ve středu ve čtvrtek Cincadzeová na Facebooku.

Místopředsedkyně vlády zdůraznila, že návštěva maďarské delegace je porušením ukrajinské legislativy, která „přímo zakazuje účast cizinců na volební kampani, včetně veřejných akcí".


„Tato návštěva se uskutečnila navzdory naléhavým doporučením ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny, aby se zdrželi takových kroků až do ukončení parlamentních voleb. Maďarské úřady tak ukázaly přehlížení, že je Ukrajina partnerem, její suverenitu a zákony," uvedla rozčíleně Cincadzeová.

V říjnu 2018 si Ukrajina a Maďarsko vzájemné vyhostily konzuly. Důvodem byla nelibost Kyjeva s vydáním pasů maďarským konzulátem v maďarském městě Beregovo u Zakarpatské oblasti na maďarské hranici, občanům Ukrajiny. Budapešť pohrozila Kyjevu blokací k evropské integraci i k NATO. Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny navíc protestovalo proti maďarskému velvyslanci v souvislosti s prohlášeními premiéra Viktora Orbána o nemožnosti spolupráce mezi oběma zeměmi.

Napětí ve vztazích mezi Ukrajinou a Maďarskem vzniklo na základě diskusí o ukrajinském zákoně „O vzdělávání“, který významně omezil možnost výuky v jazycích národnostních menšin. Zákon vstoupil v platnost 28. září 2017 a bude zavedena postupně do roku 2020.

Pravidelné volby do ukrajinského parlamentu se měly konat v říjnu. Prezident Ukrajiny Vladimír Zelenskij v květnu podepsal dekret o předčasném ukončení pravomocí Nejvyšší rady a vyhlásil mimořádné volby na 21. července. Předčasné volby do parlamentu se budou konat ve smíšeném systému - polovina sboru poslanců (225 osob) bude volena podle stranických seznamů, a polovina bude volena většinovým systémem v jednotlivých okresech. Voleb se mohou zúčastnit pouze strany, a musí překonat 5% bariéru hlasů pro vstup do parlamentu.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)