Svátek má: Anastázie

Zprávy

Velikost textu:

Malajský premiér zpochybnil objektivitu vyšetřování pádu MH17!

Malajský premiér zpochybnil objektivitu vyšetřování pádu MH17!

Malajský premiér Mahathir Mohamad zpochybnil v rozhovoru s RIA Novosti průběh vyšetřování pádu malajského Boeingu 777 letu MH17 v Doněcku v roce 2014.

Ilustrační foto
5. září 2019 - 11:06

Podle něj „nelze soudit, že se jedná o skutečně mezinárodní vyšetřování“.

„Z velké části je založeno na postavení lidí, kteří katastrofou utrpěli. Jejich názory proto nemohou být spravedlivé a neutrální,“ řekl Mahathir Mohamad.

Podle předsedy vlády je nutné vytvořit „neutrální orgán, který by mohl vést vyšetřování“.

Uvedl, že je důležité do tohoto orgánu začlenit „odborníky z různých zemí, kteří mají zkušenosti s vyšetřováním podobných katastrof“.

„Ti musí zjistit, co se stalo. Ale když bude vyšetřování vedeno stranami, které utrpěly touto tragédií, budou samozřejmě trochu zaujaté,“ poznamenal.


Také komentoval obvinění Ruska z účasti na tragédii.

Podle předsedy vlády Malajsie jsou způsobeny špatnými vztahy mezi Západem a Moskvou při hledáním pachatele k platbám odškodného.

„Pokud najdete zemi zodpovědnou za tragédii, pak příbuzní obětí budou moci uplatnit své nároky na platby pojistného. Příbuzní samozřejmě nepochybují o výsledcích vyšetřování. Pokud bude Rusko vinné, bude muset za incident zaplatit náhradu škody," uvedl.

Malajsie však pochybuje, že existují dostatečné důvody pro obvinění proti Rusku.

„Jako nezaujatá osoba, jako vnější pozorovatel, mohu říci, že některé výsledky vyšetřování se mi nezdají být správné, jako mnoha lidem v Malajsii,“ uzavřel předseda vlády.

Premiér už dříve vyjádřil nedůvěru k závěrům mezinárodního vyšetřování. Mohamad řekl, že Spojené státy, Nizozemsko a Austrálie se skutečně nezajímaly o stanovení příčin havárie a nalezení skutečných viníků tragédie, ale prostě se rozhodly, že by za to mělo odpovídat Rusko.

Dne 17. července 2014 v oblasti Doněcka na Ukrajině se zřítilo letadlo malajských aerolinek Boeing 777 z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Na palubě bylo 283 cestujících a 15 členů posádky a všichni zahynuli.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)