Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Manévry USA na Baltu jsou provokací na „ruském dvorku“

Manévry USA na Baltu jsou provokací  na  „ruském dvorku“

Velké námořní cvičení vedené Spojenými státy spolu s NATO a evropskými „partnery“ začaly v neděli v Baltském moři a jsou naplánovány do 21. června. Pentagon oficiálně popisuje manévry jako "hlavní demonstraci moci na ruském dvorku".

Ilustrační foto
11. června 2019 - 09:01

Cvičení BALTOPS 19 se zúčastní 55 bitevních lodí, mnoho letadel, vrtulníků a 8 500 námořníků z 18 zemí NATO a Švédska, které  jsou součástí 2. flotily pod velením viceadmirála Andrewa L. Lewise. „2. flotila amerického námořnictva bylo v loňském roce znovu aktivováno, to znamená „proti Rusku“.

"Nikdo nemůže čelit dnešním výzvám sám a naše partnerské aliance musí dále posilovat a přizpůsobovat naše odstrašující a obranné úsilí zlepšováním naší připravenosti a schopnosti reagovat," řekl Lewis novinářům ze svého velitelského střediska při konferenčním rozhovoru v pátek ráno v Norfolku ve Virginii.

Součástí cvičení BALTOPS 2019 jsou také obojživelné operace v Baltském moři, včetně plánovaného vylodění v litevské Klajpedě příští týden.

Klajpeda, německy Memel,  bylo nejsevernější město Německa až do roku 1920. Je jen 120 kilometrů od ruské námořní základny v Kaliningradu.

„Účast Švédska  na tomto námořním cvičení ukazuje, že země je ve skutečnosti členem NATO a že proklamovaná neutralita je jen papírová, vždyť je  jenom v ústavě. Totéž platí pro Švýcarsko a Rakousko. Všechno je naprosto falešné,“ píše von Freeman na blogu Schall und Rauch.

„Uznáváme, že Rusko je státem u Baltského moře, a proto očekáváme nějakou interakci, protože budou vykonávat své plavby na volném moři a jak uvedl admirál Lewis, jsme na to připraveni, očekáváme, že budou jednat profesionálně a budou respektovat mořské právo, “  uvedl admirál Andy Burns, velitel britských námořních sil.

„Rusové by měli respektovat právo moře, ale Američané to neudělali, jak se to stalo minulý pátek, kdy USS Chancellorsville se přiblížil k lodi Admirál Vinogradov a došlo k téměř kolizi,“ upozorňuje von Freeman.Španělská letadlová loď se také zúčastní cvičení v Baltském moři. "Juan Carlos I" je největší loď Armady a je oficiálně klasifikována jako obojživelná útočná loď. Na palubě je prostor až pro dvanáct stíhacích letounů, 20 vrtulníků, čtyři invazní plavidla, tanky a až 1200 vojáků.

„Nevidím to jako provokaci, ale považuji to za odstrašující," řekl Lewis o španělské lodi. "Jsme si velmi dobře vědomi rozdílu mezi zastrašováním a provokací a nemáme zájem na provokování nikoho."

„Samozřejmě, že ne, není to provokace, pokud přijedete s armádou skládající se z letadlové lodi a invazních lodí k pobřeží Ruska a cvičíte invazi,“ ironizuje von Freeman a pokračuje.

Představte si hysterické výkřiky Západu když by Rusové (nebo dokonce Číňané) přijeli  s flotilou k americkému  pobřeží a cvičili tam invazní  operace.

Všichni odpůrci  Ruska a Číny by okamžitě křičeli, "tohle je válka". Naopak, Rusové a Číňané by se měli chovat tiše a neviděli to jako hrozbu války.

2. flotila amerického námořnictva je podle vlastních údajů je zodpovědná za ochranu amerického východního pobřeží a západní poloviny Atlantiku. Co dělá v Baltském moři na ruském prahu?

Zapomněl jsem, jak bylo řečeno výše, že byla 2.flotila  znovu aktivována v roce 2018 (poté, co zesměšnila Obamu v roce 2011), aby se postavila Rusku. Trump však nemá chtít válku,  je andělem míru, který si zaslouží Nobelovu cenu míru.

(rp,prvnizpravy.cz,schallundrauch,foto:arch.)